Newsroom

10 obszarów z ograniczoną wycinką lasów

Mapa z 10 obszarami, na których wprowadzona została ograniczona wycinka lasów.

10 obszarów z ograniczoną wycinką lasów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogranicza wyręby przewidziane na 2024 r. w najważniejszych polskich lasach. To ma być pierwszy krok rządu w kierunku ochrony cennych obszarów.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

O szczegółach poinformowała minister Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 8 stycznia 2024 r. w Warszawie. Tematem briefingu była planowana na 2024 r. wycinka lasów. Decyzją resortu plany te zostały okrojone.

Jak poinformowało MKiŚ, ochrona lasów to jeden z priorytetów nowego rządu. Taki obowiązek wynika również ze zobowiązań wobec Unii Europejskiej, zwłaszcza dyrektyw środowiskowych oraz Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.

Wycinka lasów ograniczona na 10 obszarach

Zgodnie z decyzją minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, wprowadzone zostaną ograniczenia wycinki na 10 obszarach:

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

  1. Bieszczady,
  2. Puszcza Borecka,
  3. Puszcza Świętokrzyska,
  4. Puszcza Augustowska,
  5. Puszcza Knyszyńska,
  6. Puszcza Karpacka,
  7. Puszcza Romincka,
  8. Trójmiejski Park Krajobrazowy,
  9. Iwonicz-Zdrój
  10. lasy wokół Wrocławia.

Jakie są główne powody ograniczenia wyrębów?

Jak podaje MKiŚ główne przyczyny podjęcia kroków w kierunku ochrony cennych lasów to:

  • ochrona cennych puszcz,
  • zachowanie lasów wykorzystywanych przez wielotysięczne aglomeracje, lasów uzdrowiskowych,
  • deficytowość nadleśnictw.

Od słów przechodzimy do czynów. Podjęliśmy decyzję o wydaniu pierwszej decyzji o ograniczeniu i wstrzymaniu wycinek najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce. Czas wyprowadzić piły z części polskich lasów, zwłaszcza te, które cięły najcenniejsze obiekty przyrodnicze. Pracujemy nad systemowym rozwiązaniem, w którym znajdzie się więcej obszarów i które będzie konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami – mówiła w trakcie konferencji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji ws. ograniczenia wycinki drzew na wybranych obszarach Polski.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji ws. ograniczenia wycinki drzew na wybranych obszarach Polski. Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Minister podkreślała, że chodzi o ograniczenie wyrębów w najcenniejszych fragmentach lasów – starodrzewiach w wieku 100-200 lat, a ponadto lasach wodochronnych oraz górskich. W niektórych przypadkach starodrzewy, w których ograniczono prace mają unikalne walory historyczne i kulturowe – np. bory augustowskie niezbędne są do kontynuowania bartnictwa stanowiącego niematerialne dziedzictwo ludzkości.

Jaki procent planowanych wyrębów obejmą ograniczenia?

Ograniczenie wyrębów planowanych na 2024 r. wynika z potrzeb i uwarunkowań przyrodniczych, prawnych, ekonomicznych, ale przede wszystkim społecznych. Natomiast, jak wyjaśniał wiceminister Mikołaj Dorożała, zmniejszenie wycinek nie będą przekraczało 20-30% planowanych wyrębów. Ograniczenia lub zamiana prac w takim właśnie przedziale dopuszczalne są w umowach z wykonawcami prac.

Znaczna część lasów, w których ograniczone zostanie pozyskanie drewna, otacza przede wszystkim wielotysięczne aglomeracje, jak Gdańsk, Wrocław czy Białystok. Ma to szczególne znaczenie w adaptacji do zmieniającego się klimatu oraz retencjonowania wody, a przez to zabezpieczania obszarów miejskich przed powodziami.

Ponadto, jak podkreślił wiceminister, tereny, na których ograniczone zostaną wyręby, to obszary:

  • planowanych parków narodowych,
  • obszary Natura 2000,
  • obszary chronionego krajobrazu,
  • leśne kompleksy promocyjne.

ZOBACZ TAKŻE: Puszcza Białowieska będzie miała Konstytucję

W trakcie konferencji Mikołaj Dorożała zapowiedział również, że na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska powstanie specjalna zakładka.

Za jej pośrednictwem będzie można informować o miejscach, które warto objąć dodatkową ochroną. Będziemy je dokładnie analizować. Strona pozwoli w sposób aktywny wyjść do lokalnych społeczności – poinformował Mikołaj Dorożała.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska