Przemysław Mac Stopa: nowe projekty
15 marca, 2023 2023-11-02 10:58Przemysław Mac Stopa: nowe projekty
Ostatnie miesiące Przemysław Mac Stopa – założyciel, architekt i główny projektant Massive Design, laureat wielu prestiżowych nagród z zakresu architektury i wzornictwa – spędził bardzo pracowicie.
Na początku roku 2020 Przemysław Mac Stopa przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Tam też zastała go pandemia COVID-19, zmuszając – podobnie jak nas wszystkich – do zmiany sposobów prowadzenia działalności i komunikowania się. W nowej „wirtualnej” rzeczywistości przestało mieć znaczenie, czy przebywam w Warszawie, Los Angeles czy Miami – komentuje Mac.
Jak twierdzi Przemysław Mac Stopa w połowie roku 2021 nastąpiło wyraźne ożywienie dotyczące nowych projektów. Dotyczyło to zarówno tych związanych z wzornictwem, jak i projektów dotyczących działalności architektoniczno-biurowej Massive Design – wyjaśnia.
Architektura i wzornictwo
Efektem tego ożywienia były nowe projekty, wśród których kilka zasługuje na szczególną uwagę. I tak, wspomnieć trzeba byłoby o projektach instalacji biura prasowego Fuori Salone wydawnictwa Interni w Mediolanie. Pierwszy zrealizowany był we wrześniu 2021, natomiast drugi w czerwcu 2022. Spośród projektów architektoniczno-biurowych imponująco wyglądają również projekt wnętrz Skyfall na ostatnim piętrze budynku UNIT w Warszawie, a także projekt wnętrz lobby budynku ARC w Londynie, który jest obecnie w ostatniej fazie prac wykończeniowych.
Z kolei projekty związane z wzornictwem to przede wszystkim projekt fotela wydrukowany w technologii 3D (recykling butelek PET), realizacja Wolf; projekt modularnych regałów, krzesał oraz stołu w technologii GRG, realizacja TMK; projekt kolejnego krzesła kolekcji Moon dla firmy Tonon Italia oraz projekt kolekcji wykładzin dywanowych oraz posadzek winylowych dla Forbo Flooring.
ZOBACZ TAKŻE: Poszukiwacz kreatywnej modularności
Podczas spowolnienia gospodarczego związanego z COVID-19, w roku 2020, zaczęliśmy eksperymentować z projektami mebli opartymi o wydruki 3D – wspomina Mac Stopa. Tak powstał wspomniany projekt fotela wydrukowany w technologii 3D. Do wydruku użyto wielkogabarytową drukarkę o dużej wydajności oparta o robotyczne ramię.
Zanim projekt tego fotela został zrealizowany w skali naturalnej, wykonaliśmy w Massive Design w Warszawie na naszych drukarkach szereg prototypów w mniejszej skali – dodaje Przemysław Mac Stopa.
Przemysław Mac Stopa: „skazany” na architekturę
W rodzinie Mac Stopy było i jest wielu architektów, związanych z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej czy krakowską Akademią Sztuk Pięknych. Nic więc dziwnego, że także i on studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. A kilka dni po obronie pracy dyplomowej… wyjechał do Stanów Zjednoczonych.
O wyjeździe do USA zadecydował fakt, że stamtąd pochodzi żona Maca. Niedługo po obronie pracy dyplomowej świeżo upieczony absolwent krakowskiej politechniki dostał pracę w firmie The Custom Shop. Pod kierunkiem doświadczonego projektanta brał wtedy udział w projektowaniu ekskluzywnych wnętrz sklepowych.
Massive Design
Pobyt w Stanach Zjednoczonych trwał ponad 2 lata. Zmiany, jakie rozpoczęły się w Polsce na przełomie lat 80. I 90. oraz nowe możliwości skłoniły Przemysława Mac Stopę do powrotu do Polski. Niedługo potem założył firmę Massive Design, specjalizującą się w projektowaniu korporacyjnych wnętrz biurowych.
Z czasem portfolio firmy zapełniło się takimi firmami, jak m.in. Coca-Cola, Google, Microsoft, Nokia, Siemens, Networks, Ericsson, Motorola, Alcatel-Lucent, Unilever, Deloitte, Eli Lilly, Nike, Whirlpool, GlaxoSmithKline, Kraft Foods, Samsung, PwC (PricewaterhouseCoopers), Credit Suisse, Lloyd’s czy Ernst & Young.
Design „by Przemysław Mac Stopa”
Jeszcze w latach 90. Przemysław Mac Stopa stworzył pierwsze projekty mebli. Były to m.in. lady recepcyjne i stoły konferencyjne dla firm takich, jak Leo Burnett, Weil Gotshal & Manges, Young and Rubicam, British American Tobacco oraz Coca-Cola. Większość z nich były to projekty jednostkowe. Dopiero z czasem przyszły projekty wdrażane do produkcji seryjnej, m.in. dla takich firm, jak Diwar, Casamania, Tonon, Kron Designs, Dauphin, Nowy Styl czy Acrea.
Projekty wzornictwa sygnowane nazwiskiem Przemysław Mac Stopa to połączenie innowacyjnych materiałów, nowych technologii i wszechobecna geometryzacja formy.
Jeżeli chodzi o rozwiązania materiałowe to interesują mnie zarówno polimery, jak i szkło lub metal, ceramika, beton, drewno oraz gips. Nie ograniczam się do konkretnych rozwiązań materiałowych, często staram się łączyć w sposób kontrastowy rożne materiały i związane z nimi technologie wytwarzania – mówił w wywiadzie opublikowanym w miesięczniku BIZNES.meble.pl w 2021 roku.