Design

Życie na zewnątrz domu

Gość honorowy 9. edycji „Das Haus – Interiors on Stage” i targów „IMM Cologne 2020” – hiszpańskie Studio Projektowe MUT, Alberto Sánchez i Eduardo Villalón.

Życie na zewnątrz domu

Koncepcja życia na świeżym powietrzu odzwierciedla rzeczywistą potrzebę, która stale rośnie zwłaszcza wśród mieszkańców miast. „Das Haus 2020”, wykreowany przez Studio MUT z Hiszpanii, przenosi życie rodzinne i towarzyskie na zewnątrz domu, do natury.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Do zaprojektowania „Das Haus 2020” i pełnienia roli gościa honorowego organizatorzy – Koelnmesse, zaprosili hiszpańskie Studio MUT. Wybór nie był ani szybki, ani przypadkowy. Został precyzyjnie przemyślany, rozważanych było kilka kandydatur. Organizatorom zależało, aby gość honorowy z jednej strony pozostawał w kręgu europejskiego designu, z drugiej – wyróżniał się zdecydowanym, progresywnym i multidyscyplinarnym, podejściem do projektowania. Studio MUT spełniało te oczekiwania w stu procentach.

MUT znaczy „cicho” albo „odwaga”

MUT można interpretować dwojako: „mut” w języku katalońskim znaczy „cicho!” – jest prośbą o ciszę, gdy chcemy coś usłyszeć, ale niemieckie znaczenie słowa „mut” to „odwaga”. Założyciele studia – Alberto Sánchez, absolwent wzornictwa, oraz Eduardo Villalón, absolwent public relations – uważają, że oba znaczenia uzupełniają się i idealnie oddają ich postrzeganie designu. W dzisiejszych czasach potrzeba dużo odwagi, aby przeciwstawiać się trendom i podążać za własnymi ideami.

Stadium koncepcyjne bryły „Das Haus 2020”, wizji domu na zewnątrz.
Stadium koncepcyjne bryły „Das Haus 2020”, wizji domu na zewnątrz. Fot. Koelnmesse/Constantin Meyer.

Studio MUT powstało w 2010 r. w hiszpańskiej Walencji. Alberto Sánchez i Eduardo Villalón stworzyli zespół, który wymyka się klasycznemu wizerunkowi, tworzy nową generację studiów projektowych. Ich studio to swoista społeczność – nowoczesna i elastyczna – działająca w różnych obszarach, m.in. projektowania produktu, grafiki, kreatywnego zarządzania, aranżowania wnętrz. Obecnie są jednym z bardziej cenionych zespołów projektowych tzw. nowej fali w hiszpańskim designie.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

„Das Haus 2020″: bez zasad i reguł

Ich mottem, które konsekwentnie przestrzegają, jest eksperymentowanie oraz omijanie powszechnie obowiązujących zasad i reguł. Studio MUT opracowuje niekonwencjonalne – ponadczasowe i artystyczne – produkty dla hiszpańskich i międzynarodowych klientów. W swoim portfolio mają współpracę z firmami, takimi jak Expormim, Sancal, Bolia i Missana (producenci mebli), GAN (dywany), Preciosa Lighting i LZF (oświetlenie), Harmony Inspire (płytki ceramiczne). Ich dzieła zdobywają prestiżowe nagrody, np. Red Dot Produkt Design 2014.

Zaproszenie do stworzenia „Das Haus 2020” Sánchez i Villalóna potraktowali jako wyzwanie o nieograniczonych możliwościach. Podkreślali, że takie przedsięwzięcie jak „Das Haus” jest okazją wyjątkową do wykreowania czegoś, co jest całkowicie niezależne od warunków zarówno produkcji, jak i rynkowych, a jednocześnie okazją do odkrywania nowych aspektów przestrzeni.

Od razu nie mieli wątpliwości, że myślą przewodnią ich projektu będzie „a la fresca” – reinterpretacja śródziemnomorskiego stylu życia i domu, czyli życia otwartego na świeżym powietrzu. Celem zaś złagodzenie granic między wnętrzem i zewnętrzem. I nie chodzi o wprowadzenie natury do domu, ale wręcz odwrotnie – przeniesienie życia domowego do natury.

Nowa kultura domowa

Architektura „Das Haus 2020” jest prosta, a przy tym niesamowicie wyrazista. Okrągły kontur domu został oprawiony kwadratowymi płaszczyznami z góry i z dołu. Między nimi cztery wielkie, niezależne półkoliste jednostki. Każda z nich to osobny pokój. Te ogromne półwalce ustawione są wokół wspólnej osi, ale nie dotykają się, między i wokół nich pozostaje całkowicie otwarta na zewnątrz, dostępna dla wszystkich przestrzeń resztkowa.

„Das Haus 2020”, według projektu Studia MUT, w całej swej okazałości.
„Das Haus 2020”, według projektu Studia MUT, w całej swej okazałości. Fot. Koelnmesse/Constantin Meyer.

Całość otacza namiastka wody, którą doskonale imituje błyszcząca metalowa wstęga. Ten efekt wzmacnia „wyrastająca” z niej roślinność, ale też elementy typu – wszystkim dobrze znane – schodki do zejścia do basenu. Dom utrzymany jest w minimalistycznym stylu oraz jasnej, świetlistej kolorystyce. Zwiedzając targową halę trudno jej nie zauważyć i tym bardziej ominąć, nie zaglądając w każdy zakamarek.

Patio na zewnątrz

Tak jak zapowiadali, Studio MUT stworzyło koncepcję, która wywraca tradycyjną organizację architektury śródziemnomorskiej. Jej centrum zawsze stanowiło patio – wewnętrzny zacieniony dziedziniec, wokół którego toczyło się życie rodzinne i towarzyskie.  A „Das Haus 2020” ewoluuje w przeciwnym kierunku.

Pokój odpoczynku, w którym łóżko zastąpił hamak. Rattanowy fotel to „Armadillo” efekt współpracy Studia MUT i producenta mebli Expormim (Hiszpania).
Pokój odpoczynku, w którym łóżko zastąpił hamak. Rattanowy fotel to „Armadillo” efekt współpracy Studia MUT i producenta mebli Expormim (Hiszpania). Fot. Koelnmesse/Constantin Meyer.

Faktyczna funkcja patio, werandy, tarasu, jako zintegrowanej przestrzeni na świeżym powietrzu, została tu wyprowadzona na zewnątrz. Zabieg ten sprawia, że na próżno by szukać granicy między wnętrzem i otoczeniem, jej po prostu nie ma. Stojąc w domu, czujesz się, jakbyś był na środku przestrzeni na zewnątrz.

Pokoje zostały zaprojektowane jako oddzielne, o różnych funkcjach, jednostki. Jednocześnie są całkowicie otwarte na zewnątrz, tworząc wrażenie bezgranicznej płynności. Poszczególne wnętrza spełniają funkcje: odpoczynku – gdzie zamiast łóżka jest hamak, kuchni – w każdej chwili gotowej na grillowanie, łazienki – z wanną i zasłonami symbolicznie nawiązującymi do płynącej wody, i ostatni – dziennej aktywności.

Panel akustyczny „Beetle” (prod. Sancal, Hiszpania) jest jednocześnie zabawnym, dekoracyjnym i funkcjonalnym elementem wnętrza.
Panel akustyczny „Beetle” (prod. Sancal, Hiszpania) jest jednocześnie zabawnym, dekoracyjnym i funkcjonalnym elementem wnętrza. Fot. Koelnmesse/Constantin Meyer.

Ich wyposażenie zostało starannie wybrane, tak aby mogły służyć zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Swoisty pokój tworzy też centralna przestrzeń resztkowa, w której wytworzył się klimat idealny do medytacji czy chwili odosobnienia.

Krajobrazy Albufery i krągłe formy

Przeniesienie życia domowego z wnętrza na zewnątrz wymagało użycia odpowiednich mebli i wyposażenia. Inspiracją w doborze materiałów oraz kolorystyki stały się dla projektantów ze Studia MUT krajobrazy parku Albufera niedaleko rodzinnej Walencji. Z drugiej strony wyraźne widać zamiłowanie do rzeczy prostych i zaokrąglonych form. Specjalnie z myślą o „Das Haus 2020” Sánchez i Villalóna stworzyli kilka nowych produktów, które właśnie tutaj miały swoje premiery. Wykorzystali również swoje inne, znane już projekty, które – jak się okazało – świetnie pasowały do idei domu na zewnątrz.

Szklane stoliki „Aspa” (prod. Pulpo, Niemcy) zajmują centralne miejsce w otwartym pokoju aktywności.
Szklane stoliki „Aspa” (prod. Pulpo, Niemcy) zajmują centralne miejsce w otwartym pokoju aktywności. Fot. Koelnmesse/Constantin Meyer.

Wśród premierowych rzeczy szczególną uwagę zwracają np. hamak oraz zewnętrzny dywan poliestrowy, powstałe we współpracy z hiszpańskim producentem GAN. Dywan stanowi integralną część hamaka, a pomyślany został jako swoista podłoga do ułożenia pod nim. Zawsze mu towarzyszy i, rzeczywiście, sprawiają wrażenie skończonej całości.

„Das Haus 2020″: intrygujące meble

Nieco ironiczny, z kolei, wydaje się projekt krzesła „Roll” dla firmy Sancel (Hiszpania). Kojarzy się z wałkami do masażu stóp, ale w rzeczywistości wziął od nich tylko formę. Jest wygodny i funkcjonalny, nadaje się do sztaplowania. Poza tym wygląda intrygująco i przyciąga uwagę. „Roll” stanowi jeden z elementów nowej kolekcji, którą Sansel zamierza pokazać na tegorocznej edycji „Salone del Mobile” w Mediolanie.

W łazience dominuje wolno stojąca wanna otoczona zasłonami imitującymi strumienie wody.
W łazience dominuje wolno stojąca wanna otoczona zasłonami imitującymi strumienie wody. Fot. Koelnmesse/Constantin Meyer.

W „Das Haus 2020”, nie tylko pod względem materiałowym, wyróżnia się seria szklanych stolików „Aspa” (prod. Pulpo, Niemcy). Oferowane są w trzech różnych rozmiarach oraz trzech różnych kolorach. Design stolików to jak ćwiczenia z geometrii. Każdy z nich tworzą szklane panele zbiegające się w środku. W domu wykreowanym przez Studio MUT, podobnie jak metal, nawiązują, imitują i w swoisty sposób interpretują życiodajną wodę.

Kuchnia i jadalnia razem. Jasna kolorystyka i zakrzywione linie są bardzo w stylu hiszpańskich projektantów.
Kuchnia i jadalnia razem. Jasna kolorystyka i zakrzywione linie są bardzo w stylu hiszpańskich projektantów. Fot. Koelnmesse/Constantin Meyer.

Szczególne znaczenie w projekcie odgrywa centralna lampa. Symuluje ona padanie promieni światła słonecznego, które przemieszczają się po niebie w ciągu dnia. Światło swobodnie przepływa przez otwarte przestrzenie i nastraja optymistycznie. W doborze lamp oraz rozwiązaniach oświetleniowych projektanci posiłkowali się produktami i korzystali z doświadczeń firmy Preciosa Lighting (Czechy).

Dbałość o szczegóły

Spójność całemu projektowi „Das Haus 2020”, ale też efektowny wizerunek, zapewniły okładziny ścian i podłóg. Pochodzące z oferty firmy Peronda (Hiszpania) płytki ceramiczne dobrze wpisują się i podkreślają klimat całości. Lekko wypukłe, sensualne, w barwie piasku i terakoty, reprezentują ciepły i przytulny styl rustykalny, a jednocześnie mają wyraźny nowoczesny szlif.

Krzesło „Roll” – projekt duetu Sánchez i Villalón dla firmy Sancel (Hiszpania) – po raz pierwszy zostało pokazane właśnie w „Das Haus 2020”.
Krzesło „Roll” – projekt duetu Sánchez i Villalón dla firmy Sancel (Hiszpania) – po raz pierwszy zostało pokazane właśnie w „Das Haus 2020”. Fot. Koelnmesse/Constantin Meyer.

Godna podkreślenia jest – widoczna w całym projekcie – niezwykła dbałość o szczegół, ale także znajdowanie przedmiotem nowych zastosowań. Świetnym przykładem jest tu wielofunkcyjny system ścienny „Nudo” (prod. Ex.t, Włochy). To ażurowa metalowa konstrukcja z szeregiem akcesoriów, które pozwalają dostosować go do różnorakich potrzeb. Studio MUD uczyniło z nich wiszące kwietniki na rośliny doniczkowe, które oczyszczają i odświeżają powietrze.

Ekologia ponad wszystko

Projekt „Das Haus 2020” wybiega w przyszłość, ale wydaje się, że przyszłość wcale nie tak odległą. Zmiany w otaczającym świecie, które dokonują się na naszych oczach, powodują wzrost świadomość ekologicznej. Stajemy się coraz bardziej świadomi skutków zmian klimatycznych oraz ich nieuchronnego wpływu na styl życia i podejmowane decyzje, także w kwestii aranżacji i wyposażenia wnętrz. Otwórzmy oczy i rozejrzyjmy się, może wizja domu na zewnątrz puka już do naszych drzwi.

TEKST: Barbara Sojko

Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 3/2020