Edukacja

Jak niemożliwe staje się możliwe

Szacuje się, że wokół Kępna zlokalizowanych jest ponad 600 firm z branży meblarskiej. Powstałe w ten sposób zagłębie bywa przez

Jak niemożliwe staje się możliwe

Szacuje się, że wokół Kępna zlokalizowanych jest ponad 600 firm z branży meblarskiej. Powstałe w ten sposób zagłębie bywa przez wielu uznawane za meblarskie Eldorado, przez innych utożsamiane z masową produkcją tanich mebli. I to nie jedyny paradoks.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Kuriozalne wydaje się bowiem to, że powiat, który wg oficjalnych danych GUS-u jest najbiedniejszy w Polsce, może się jednocześnie szczycić najniższym w województwie wskaźnikiem bezrobocia.

Powiat Kępiński jest najdalej wysuniętym na południe regionem Wielkopolski. Graniczy z trzema województwami: dolnośląskim, opolskim i łódzkim. Należy do powiatów średniej wielkości, zamieszkuje go 56.734 osób, a jego powierzchnia wynosi 608,27 km2.

Milena Dorozińska i Tomasz Wiktorski, autorzy opracowania „Najbogatsi i najbiedniejsi”, opublikowanego w wydaniu specjalnym miesięcznika BIZNES.meble.pl – „Rynek i Handel”, powołują się na oficjalne dane GUS-u, według których powiat kępiński jest najbiedniejszym powiatem w Polsce.

Dominującym sektorem jest sektor prywatny. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w tym regionie stanowi 61,4% średniej krajowej. Wynik ten jest pochodną dużego zagęszczenia na tym terenie przedsiębiorstw meblarskich (szacuje się ich liczbę na ponad 600 firm), a jak wszyscy dobrze wiemy jest to branża o niskich zarobkach. Z drugiej strony dzięki zagłębiu meblowo-stolarskiemu większość mieszkańców powiatu kępińskiego ma pracę – czytamy w raporcie Mileny Dorozińskiej i Tomasza Wiktorskiego.

 Jak informuje Starostwo Powiatowe w Kępnie, powiat kępiński ma charakter rolniczo-przemysłowy. Głównymi gałęziami przemysłu są: przemysł meblarski, drzewny, odzieżowy, produkcja urządzeń precyzyjnych i przemysł spożywczy. Dominują grunty orne – 59%, łąki i pastwiska zajmują 13% terenów powiatu, lasy 19%, wody 1% a tereny zabudowane 6%.

Fenomen Kępna

Nie sposób wymienić nazw wszystkich firm działających w ramach kępińskiego zagłębia meblowego. Na siedem gmin znajdujących się w powiecie, jedną miejsko-wiejską: Kępno i sześć wiejskich: Baranów, Bralin, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica, zaledwie trzy wskazują największe zakłady meblarskie działające na ich terenie.

W gminie Kępno są to m.in.: Fabryka Mebli Kępno – Jarocin, PPUH Domel, PPUH GIB Gandecki, Berski; w gminie Łęka Opatowska: Fabryka Mebli Gabi, Fabryka Mebli Piaski Henryk Kaczorowski, Fabryka Mebli Stollech; a w gminie Perzów: Grupa G3, Młot Meble i Zakład Stolarski Jarstol.

Na siłę i potencjał kępińskiego zagłębia meblowego ma wpływ wiele czynników. Z pewnością firmy zlokalizowane w okolicach Kępna nie mają mocno rozbudowanej administracji, co wpływa na niższe koszty ich funkcjonowania oraz jest atutem w procesie podejmowania decyzji, gdyż skraca się w ten sposób przepływ informacji – zauważa Marcin Brdys, Kierownik Działu Sprzedaży Krajowej w firmie Meble-Laski. – Najstarsze fabryki w regionie funkcjonują już trzecią dekadę. W niektórych, za zarządzanie zaczyna odpowiadać drugie pokolenie właścicieli, czyli argumentem jest w tym wypadku wiedza i doświadczenie przekazywane z ojca na syna. Myślę też, że mocna kondycja lokalnych producentów pozwala na dynamiczny rozwój nawet w tak trudnym okresie jak obecnie.

Marcin Brdys zwraca również uwagę na to, iż inwestycje fabryk w nowoczesne parki maszynowe przyczyniły się do tworzenia coraz bardziej wyszukanych i coraz lepiej dopracowanych wzorów. Jego zdaniem wpłynęło to również na zwiększenie wydajności pracy fabryk mebli i przyciągnęło w okolice Kępna czołowych dystrybutorów działających na rynkach globalnych.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż wraz z rozwojem produkcji mebli powstały w tym miejscu również firmy produkujące na potrzeby branży wszelkiego rodzaju półprodukty.

Znajdziemy tutaj producentów okuć meblowych, elementów ozdobnych, formatek PU, boneli, mechanizmów do produkcji mebli tapicerowanych, kartonów do pakowania itp. – wymienia Marcin Brdys.