Słownik meblarski

Zgniatarka drewna rozdrobnionego

Zgniatarka drewna rozdrobnionego – maszyna często nazywana brykieciarką, służy do zgniatania rozdrobnionego drewna w celu ułatwienia transportu surowca lub ułatwienia dalszego użytkowania sortymentu.

Co to jest drewno rozdrobnione?

Drewno rozdrobnione, w postaci trocin i wiórów, będące produktem ubocznym obróbki piłowaniem i struganiem, zajmuje w stanie swobodnym usypanym kilkakrotnie większą objętość niż drewno lite. Podobnie zachowują się niektóre sortymenty skrawane drewna, takie jak wełna drzewna lub wióry technologiczne.

Jak działa zgniatarka drewna rozdrobnionego?

Wykorzystując zgniatarkę drewno rozdrobnione poddaje się zgniataniu, przy czym w wyniku tego procesu z trocin i odpadowych wiórów uzyskuje się brykiety, a z wełny drzewnej – bele lub baloty.

Brykietowanie wymaga stosowania nacisków 80-100 MPa i temperatury w granicach 60- 80°C, przy czym wilgotność brykietowanego drewna powinna wynosić 6-18%. W warunkach tych z pyłu, trocin i wiórów, bez dodatkowych środków wiążących, powstają brykiety, elementy o zbitej budowie i gęstości 800-1.100 (niekiedy 1.500) kg/m3.

Jak się dzielą brykieciarki?

Maszyny do brykietowania trocin, wiórów i rozdrobnionej kory, czyli brykieciarki, można podzielić w zależności od sposobu wywierania nacisku na:

  • udarowe,
  • ślimakowe,
  • tłokowe.

Jakie są rodzaje zgniatarek?

Wśród zgniatarek wyróżnić można także następujące maszyny:

a) zgniatarki do wełny drzewnej,

b) walcowo-taśmowe zgniatarki kobierca wiórów,

c) maszyny potocznie nazywane brykieciarkami, tj.:

  • brykieciarki tłokowe,
  • brykieciarki ślimakowe,
  • brykieciarki udarowe,
  • brykieciarki z napędem hydraulicznym.

Źródło: Bieniek S. (1995), Maszyny i urządzenia do obróbki drewna, część 2, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.