Słownik meblarski

Wiertarka przelotowa

Wiertarka przelotowa – jest to obrabiarka służąca do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania okrągłych otworów i/lub gniazd za pomocą wierteł zamocowanych w maszynie w tzw. wrzecionach. Ze względu na liczbę zastosowanych wrzecion wiertarka ta stanowi jeden z rodzajów tzw. wiertarki wielowrzecionowej.

Charakterystyczne jest to, że przy rozstawie wrzecion zastosowany jest tzw. moduł (system) 32 mm. Oznacza to, że rozstaw poszczególnych wierteł musi stanowić wielokrotność tego modułu (np. 64/96/128 mm). Wiertła zamocowane są w agregacie lub agregatach poziomych (stałych i regulowanych) oraz pionowych zespołach wiertarskich.

Co to jest obustronny tryb pracy?

Wiertarkę przelotową charakteryzuje obustronny tryb pracy: elementy podawane są przez operatora z jednej strony maszyny, a po wykonaniu operacji wiercenia odbierane są z drugiej strony maszyny (tzw. praca „na przelot”).

Wiertarka przelotowa najczęściej wykorzystywana jest do wykonywania wierceń pod połączenia śrubowe, kołki lub mimośrody. Charakteryzuje ją wysoka wydajność pracy – cykl wiercenia to szacunkowo 5-6 sekund na element (wydajność ok. 10-12 elementów/minutę).

Jak wyposażyć wiertarkę przelotową?

Istnieje także możliwość wyposażenia takiej wiertarki w głowice specjalnie dostosowane do wymogów danej produkcji, jak np. głowice o niestandardowym rozstawie wrzecion, głowicę wiercącą sterowaną przez cyfrowe centrum obróbcze, agregat frezujący sterowany przez CNC czy agregat kołkujący.

W wiertarce przelotowej istnieje ponadto możliwość zastosowania automatycznego podajnika i odbiornika elementów lub prostego podajnika wąskich elementów (np. czoła szuflad).