Słownik meblarski

Wiertarka przelotowa

Wiertarka przelotowa – jest to obrabiarka służąca do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania okrągłych otworów i/lub gniazd za pomocą wierteł zamocowanych w maszynie w tzw. wrzecionach. Ze względu na liczbę zastosowanych wrzecion wiertarka ta stanowi jeden z rodzajów tzw. wiertarki wielowrzecionowej.

Charakterystyczne jest to, że przy rozstawie wrzecion zastosowano tzw. moduł (system) 32 mm. Oznacza to, że rozstaw poszczególnych wierteł musi stanowić wielokrotność tego modułu (np. 64/96/128 mm). Wiertła mocuje się w agregacie lub agregatach poziomych (stałych i regulowanych) oraz pionowych zespołach wiertarskich.

Co to jest obustronny tryb pracy?

Wiertarkę przelotową charakteryzuje obustronny tryb pracy. Elementy podawane są przez operatora z jednej strony maszyny. Po wykonaniu operacji wiercenia odbierane są z drugiej strony maszyny (tzw. praca „na przelot”).

Wiertarka przelotowa najczęściej wykorzystywana jest do wykonywania wierceń pod połączenia śrubowe, kołki lub mimośrody. Charakteryzuje ją wysoka wydajność pracy – cykl wiercenia to szacunkowo 5-6 sekund na element (wydajność ok. 10-12 elementów/minutę).

Jak wyposażyć wiertarkę przelotową?

Istnieje także możliwość wyposażenia takiej wiertarki w głowice specjalnie dostosowane do wymogów danej produkcji, jak np. głowice o niestandardowym rozstawie wrzecion, głowicę wiercącą sterowaną przez cyfrowe centrum obróbcze, agregat frezujący sterowany przez CNC czy agregat kołkujący.

W wiertarce przelotowej istnieje ponadto możliwość zastosowania automatycznego podajnika i odbiornika elementów lub prostego podajnika wąskich elementów (np. czoła szuflad).