Słownik meblarski

Piła panelowa

Piła panelowa – jest to obrabiarka, specjalny typ pilarek tarczowych, służąca do rozkroju handlowych formatów płyt drewnopochodnych poprzez wzdłużne i/lub poprzeczne cięcie elementów. Dzięki tej maszynie płyty meblowe można rozkroić na formatki o dowolnych wymiarach, dopasowanych indywidualnie do potrzeb oraz oczekiwań klienta.

Formatki wycina się na podstawie szczegółów opisanych w danym zleceniu po odpowiednim zaprogramowaniu piły panelowej, tj. wprowadzeniu właściwych wymiarów formatek do programu sterującego.

Jakie zalety ma piła panelowa?

Nazwa tych pilarek wynika stąd, że ich sterowanie prowadzone jest z panelu, na którym indywidualnie ustawiana jest m.in. wysokość cięcia. Ma to bezpośrednie przełożenie na jakość oraz precyzję wyprodukowanych elementów. Cechą ważną w piłach panelowych jest też oszczędność materiałów – dzięki nim w zakładach wykorzystuje się aż do 80% materiału wyjściowego

Piły panelowe to maszyny, przy których praca powinna być sprawna i bezpieczna. Ważną zaletą jest przy pracy jest to, iż maszyny te mają zapewniony ograniczony dostęp do strefy roboczej.