Słownik meblarski

Naprawianie uszkodzeń i wad drewna

Naprawianie uszkodzeń mechanicznych i naprawiane wad drewna – uszkodzenia mechaniczne, zależnie od ich charakteru i wielkości, można zaprawiać kitem, jeżeli są to niewielkie ubytki lub wtłoczenia drewna. Wszelkie większe uszkodzenia należy zaprawiać usuwając wadliwy wycinek, wstawiając w to miejsce kawałek drewna dobrej jakości.

Kierunek przebiegu słojów przyrostów rocznych we wstawionym materiale powinien być zgodny z kierunkiem przebiegu słojów w zaprawianym elemencie. Jedynie w wyjątkowych wypadkach zdarzają się uszkodzenia przelotowe elementów meblowych.

Jak naprawiać ubytki w drewnie?

Najczęściej ubytek materiału sięga pewnej głębokości. Krawędzie i dno uszkodzenia należy wyrównać nadając mu równocześnie kształt wybranej figury geometrycznej odpowiadającej kształtowi ubytku.

Wykonywanie tych prac za pomocą ręcznych narzędzi jest pracochłonne. Dlatego korzystniejsze jest wywiercenie wgłębienia w miejscu istniejącej wady za pomocą wierteł: sednika lub środkowca dwuostrzowego.

Do czego służy wstawka?

Następnie wkleja się w wykonane gniazdo okrągłą wstawkę, zwaną korkiem. Wilgotność drewna, z którego wstawka jest wykonana, powinna być 2-3% niższa od wilgotności zaprawianego elementu. W ten sposób po zrównaniu się wilgotności wstawka spęcznieje i nastąpi silne przyleganie jej krawędzi do krawędzi gniazda. Do przyklejania wstawek używa się klejów polioctanowinylowych.

Zaprawianie naturalnych wad drewna, jak np. sęki czy mursz, przebiega w podobny sposób.

Źródło: Dziedzicki Mirosław, Wykończenie powierzchni drewna 742[01].Z2.03. Poradnik dla ucznia, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.