Słownik meblarski

Nacinek kontrolny

Nacinek kontrolny – zarówno w przemyśle krawieckim (odzieżowym), jak i przemyśle meblarskim (tapicerskim) ze względu na pracę z materiałami tekstylnymi i skórami konieczne jest stosowanie znaczników umożliwiających oznaczanie miejsc cięcia lub tzw. miejsc spotkań, a więc właśnie nacinków kontrolnych.

Co to jest nacinek kontrolny?

Nacinek kontrolny są to miejsce styku formatek tkanin, skór czy form. Dzięki takim punktom kontrolnym osoba dokonująca „montażu” elementów wykonanych z tkanin czy skór, a więc łączenia za pomocą szycia wie, czy tkanina / skóra się nigdzie nie naciągnęła, nie „wdała”.

Ponadto dzięki punktom kontrolnym w postaci nacinków wiadomo, w którym miejscu elementy mają się ze sobą złączyć.

Jak zaznacza się nacinki kontrolne?

Nacinki zaznacza się tylko i wyłącznie na dodatku na szew. Mogą być naniesione poprzez barwne oznaczenie (za pomocą mydełka krawieckiego, mazaka sublimującego itp.), poprzez wycięcie za pomocą znacznika igłowego lub też poprzez nacięcie wykonane przy użyciu nożyc krawieckich lub automatycznie – za pomocą cuttera do cięcia tkanin/skór.

Należy pamiętać, że nacięcie to nie powinno być zbyt długie, nie dłuższe niż 3-4 mm. Tyle wystarczy, aby je zauważyć podczas szycia. Niekiedy umowny kształt nacinków może też posłużyć do wyznaczenia specjalnych obszarów (stref) na formatkach, jak np. stref jakości.

Jakie kształt ma nacinek kontrolny?

Jeśli nacinki w obu zszywanych częściach się spotykają, oznacza to, iż wszystko idzie dobrze. Typowe kształty nacinków wykonanych poprzez cięcie, to:

  • nacinek prosty,
  • nacinek typu T,
  • nacinek typu V,
  • nacinek typu castle.