Materiały tapicerskie
Kategoria obejmuje charakterystykę tkanin, pianek, skór, a także wypełnień używanych do produkcji mebli tapicerowanych.
Dzianina
Dzianina – powstaje z jednej nitki, która uformowana w oczka tworzy prostopadłe, połączone ze sobą rzędy. Produkcja dzianiny wygląda tak samo jak tkanie na drutach. Powstaje w procesie dziania z jednej lub z wielu nitek przez formowanie i łączenie oczek. …
Garbowana skóra bydlęca
Garbowana skóra bydlęca – surowe skóry zwierząt są garbowane w celu ich stabilizacji i przygotowania do dalszego przetwarzania. Proces garbowania to taki etap obróbki, którego celem jest uzyskanie określonej struktury oraz barwy skóry. Dzięki specjalistycznym środkom chemicznym materiał zyskuje konkretne walory użytkowe. …
Granulat do poduszek
Granulat do poduszek – rodzaj wypełnienia warstwy sprężystej wyrobów tapicerowanych, zwany potocznie „wypełnieniem”. …
Granulat silikonowy
Granulat silikonowy (kulka silikonowa) – rodzaj wypełnienia warstwy sprężystej wyrobów tapicerowanych, zwany potocznie „wypełnieniem”. …
Granulat z pianki poliuretanowej
Granulat z pianki poliuretanowej – rodzaj wypełnienia warstwy sprężystej wyrobów tapicerowanych, zwany potocznie „wypełnieniem”. …
Grubość nici tapicerskiej
Grubość nici tapicerskich – grubość nici należy zawsze dopasować do rodzaju używanego materiału. …
Koordynat
Koordynat – materiał tekstylny (przeważnie tkanina), stosowany do tapicerowania powierzchni mebli tapicerowanych, charakteryzujący się stosunkowo gładką powierzchnią (stanowi koordynat dla innych tkanin, zwykle wzorzystych). …
Kulka z włókna poliestrowego
Kulka z włókna poliestrowego – rodzaj wypełnienia warstwy sprężystej wyrobów tapicerowanych, zwany potocznie „wypełnieniem”. …
Mizdra
Mizdra – inaczej zamsz (welur) jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry). Charakteryzuje się strukturą „meszku” o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna). …
Nacinek kontrolny
Nacinki kontrolne – zarówno w przemyśle krawieckim (odzieżowym), jak i przemyśle meblarskim (tapicerskim) ze względu na pracę z materiałami tekstylnymi i skórami konieczne jest stosowanie znaczników umożliwiających oznaczanie miejsc cięcia lub tzw. miejsc spotkań, a więc właśnie nacinków kontrolnych. …
Owady żerujące w tapicerce
Owady żerujące w tapicerce – zaliczane są do czynników biotycznych degradujących tkaninę tapicerską. …
Owata
Owata tapicerska to elastyczna włóknina (potocznie zwana watoliną) charakteryzująca się delikatną i miękką strukturą. …
Pikowanie
Pikowanie (z francuskiego) – dekoracyjna technika tapicerki, w której przestrzeń tapicerowana, np. tapczanu, fotela, poduszki itp. zostaje podzielona na mniejsze, przeważnie geometryczne figury (prostokąty, romby itp.), odpowiednio ułożone i przeszywane wraz z całą wyściółką i materiałem pokryciowym. …
Skóra
Skóra – odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry zwierzęcej lub odpowiednio przygotowana warstwa tworzywa syntetycznego imitującego skórę zwierzęcą, przeznaczona na wykończenie wyrobów, w tym mebli. …
Skóra licowa
Skóra licowa – jest to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry naturalnej, zwierzęcej o gładkiej strukturze. …
Tkanina
Tkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. …
Twardość materaca
Twardość materaca – cecha charakterystyczna każdego materaca meblowego będąca pochodną sztywności (twardości) poszczególnych jego warstw. …
Wata tapicerska
Wata tapicerska to materiał podobny do owaty, należy do materiałów tapicerskich włókienniczych i stanowi wyrób z tzw. włókien luźnych. …
Wypełnienia do poduszek
Wypełnienia do poduszek – rodzaj wypełnienia warstwy sprężystej wyrobów tapicerowanych, zwany potocznie „wypełnieniem”. …
Znacznik do tkanin
Znacznik do tkanin – zarówno w przemyśle krawieckim (odzieżowym), jak i przemyśle meblarskim (tapicerskim), ze względu na pracę z materiałami tekstylnymi i skórami, konieczne jest stosowanie znaczników umożliwiających oznaczanie miejsc cięcia lub tzw. miejsc spotkań – nacinków kontrolnych, a także obrysowywanie szablonów …