Słownik meblarski

Materiał do produkcji narzędzi do obróbki

Materiał do produkcji narzędzi do obróbki – najczęściej stosowanym materiałem na narzędzia jednolite jest stal narzędziowa węglowa lub stal stopowa.

Korpusy narzędzi niejednolitych wykonuje się ze stali konstrukcyjnej. Następnie przez zgrzewanie, spajanie lub klejenie do korpusu przytwierdza się uformowane w postaci ostrza nakładki ze stali narzędziowej węglowej, stopowej lub szybkotnącej.

Do czego służą stellity, węgliki i spieki?

Na nakładki stosuje się także stopy twarde (stellity), węgliki spiekane i spieki ceramiczne. W narzędziach ze wstawianymi częściami roboczymi do korpusu ze stali konstrukcyjnej lub ze stopu lekkiego (stopy glinu lub magnezu) można również mocować mechanicznie (zwykle za pomocą śrub) gotowe ostrza wykonane ze stali narzędziowych lub węglików spiekanych.

Rozpowszechnione są nakładki jednorazowego użytku, wykonane z wysokogatunkowej stali narzędziowej z jednym, dwoma lub czterema ostrzami. Nakładki te po kolejnym stępieniu wszystkich ostrzy wymienia się na nowe.

Źródło: Bajkowski J. (1997), Maszyny i urządzenia do obróbki drewna, cz.1, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.