Słownik meblarski

Kauczuk butadienowo-styrenowy

Kauczuk butadienowo-styrenowy (SBR) – to polimerowy związek organiczny, który otrzymywany jest ze styrenu i butadienu. Należy do grupy elastomerów i stanowi jedną z wielu odmian kauczuku syntetycznego.

Jak powstaje kauczuk butadienowo-styrenowy?

Kauczuk butadienowo-styrenowy powstaje w procesie kopolimeryzacji emulsyjnej. Produkowane z niego wyroby gumowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Jest to materiał alternatywny dla kauczuku naturalnego.

Gdzie stosuje się SBR?

Kauczuk butadienowo-styrenowy powszechnie stosuje się w produkcji technicznych artykułów samochodowych, takich jak opony, dętki i amortyzatory. Dlatego w branży motoryzacyjnej ma ogromne znaczenie.

Z tego rodzaju materiału wytwarza się także odboje, kable, węże, taśmy przenośnikowe, wibroizolacje, a nawet korki i płytki gumowe. Można z niego produkować zarówno gumę porowatą, jak i piankową.

Zastosowanie znajduje również w produkcji uszczelek stosowanych w niskich temperaturach. Gumę SBR z powodzeniem wykorzystuje się także w branży medycznej i obuwniczej oraz w przemyśle elektrotechnicznym do produkcji izolacji elektrycznych.

Kategoria: