Słownik meblarski

Giętarka linowa

Giętarka linowa – są to maszyny do obróbki plastycznej drewna, która polega na działaniu na drewno sił zewnętrznych, pod wpływem których następują jego trwałe odkształcenia bez widocznego naruszenia wewnętrznej spójności. Giętarki linowe są maszynami do gięcia swobodnego, stosowane głównie w bednarstwie.

Do czego wykorzystywane są giętarki linowe?

Są przeznaczone do jednoczesnego gięcia wszystkich klepek korpusu beczki cienkościennej. Elementem roboczym giętarki jest lina, która podczas gięcia opasuje górną część odpowiednio przygotowanego i ustawionego obok maszyny zestawu klepkowego korpusu beczki, tzw. wachlarza.

Końce liny, tworzącej pętlę, są przymocowane do dwu nakrętek – suwaków z prawym i lewym gwintem, osadzonych na śrubie pociągowej. Wprawiona w ruch śruba powoduje zaciskanie się pętli i wyginanie klepek. W zespole napędowym śruby znajduje się sprzęgło przeciążeniowe lub styczniki z przekaźnikami termobimetalowymi, chroniące silnik przed przeciążeniem.

Źródło: Bajkowski J. (1997), Maszyny i urządzenia do obróbki drewna, cz.1, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.