Słownik meblarski

Giętarka drewna litego

Giętarka drewna litego – do obróbki plastycznej drewna i tworzyw drzewnych służy wiele maszyn i urządzeń – różnią się one między sobą budową, działaniem i przeznaczeniem. Są stosowane w takich działach przemysłu drzewnego, jak meblarstwo, produkcja tworzyw drzewnych, produkcja wielkowymiarowych elementów gięto-klejonych, bednarstwo, szkutnictwo.

Jak giąć drewno?

Maszyny i urządzenia do obróbki plastycznej drewna i tworzyw drzewnych to przede wszystkim zgniatarki oraz zginarki. Ze względu na wieloletnie przyzwyczajenia tradycyjnie nazywane są giętarkami.

Poddawane gięciu drewno lite ma zwykle postać łat, drążków lub wąskich płyt. Zginanie drewna stosuje się głównie w celu nadania elementom z drewna litego lub z tworzyw drzewnych kształtów innych niż elementy te miały w stanie naturalnym. Obróbka zginaniem nie powoduje zasadniczo zmiany objętości drewna.

Jakie są rodzaje maszyn do gięcia drewna?

Ze względu na sposób gięcia elementów rozróżnia się:

  • maszyny i urządzenia do gięcia swobodnego, w tym: giętarki linowe, giętarki kołpakowe,
  • maszyny i urządzenia do gięcia z ograniczoną możliwością wydłużania się elementów, w tym: giętarki z ramionami, giętarki z formą obrotową,
  • ręczne stanowiska giętarskie.

Źródło: Bajkowski J. (1997), Maszyny i urządzenia do obróbki drewna, cz.1, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.