Słownik meblarski

Frezarka karuzelowa

Frezarka karuzelowa – frezarki górnowrzecionowe karuzelowe są przeznaczone do masowego frezowania zewnętrznego lub wewnętrznego przedmiotów na całym ich obwodzie lub do jednoczesnego frezowania jednego boku kilku elementów krzywoliniowych.

Frezarki tego typu są stosuje się w fabrykach mebli, krzeseł i w zakładach produkujących seryjnie drewniane karoserie.

Jak działa frezarka karuzelowa?

Na wysięgniku żeliwnego kadłuba znajduje się pneumatyczny cylinder z tarczą dociskową. Obok wysięgnika, na wychylnym ramieniu, zamocowano silnik elektryczny, napędzający pasem płaskim pionowe wrzeciono ułożyskowane w sankach przesuwanych w kierunku pionowym za pomocą śruby. Na końcówce wrzeciona zamocowano narzędzie frezarskie i pierścień oporowy.

Okrągły stół frezarki wykonuje powolny ruch obrotowy o regulowanej prędkości. Obrabiany element układa się na wzorniku i mocuje na stole tarczą dociskową. Ramię wrzeciona jest dociskane ręcznie lub pod działaniem ciężaru zawieszonego na lince do elementu, wskutek czego pierścień oporowy opiera się o bok wzornika.

Źródło: Bajkowski J. (1997), Maszyny i urządzenia do obróbki drewna, cz.1, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.