Słownik meblarski

Biblioteka

Biblioteka (z łac.) – 1) Szafa biblioteczna, librarium (łac); mebel skrzyniowy przeznaczony do przechowywania książek, czasami do ekspozycji drobnych przedmiotów. Pokrewne bibliotekom są kabinety, serwantki.

Meble do przechowywania książek

W starożytności i średniowieczu biblioteka występowała w postaci szafy dwuskrzydłowej lub półki, umieszczanych we wnękach ściennych (armaria). Do przechowywania książek służyły w tym czasie również skrzynie i kufry. Dla średniowiecza charakterystyczne były wielkie biblioteki i szafy archiwalne w klasztorach i bibliotekach kościelnych. Dolny korpus miał 2, 4 lub 8 skrzydeł, nastawa często nisze i otwarte półki.

Rozwój domowej biblioteki nastąpił w II połowie XVII wieku, zwłaszcza w Anglii, gdzie ukształtował się typ biblioteki dwuczęściowej z podstawą zamkniętą drzwiczkami lub szufladami, z nastawą przeszkloną lub zabezpieczoną siatką drucianą. Szczególny rozwój biblioteki nastąpił w XVIII i XIX wieku.

Jak wygląda biblioteka?

Powstało wiele nowych odmian, a także zmniejszyły się wymiary mebli, co pociągnęło za sobą także zmniejszenie formatu książek. Biblioteki występowały przeważnie w kompletach oraz łącznie z innymi meblami bibliotecznymi (specjalne stoły, drabiny). Były przeważnie dwukondygnacyjne, dwu- lub trójskrzydłowe, otwarte, oszklone od dołu do góry lub częściej tylko u góry.

Nastawa bywała wyłożona lustrami i służyła na pomieszczenie mniejszych książek lub miała półki z regulacją wysokości za pomocą listew zębatych w czterech narożach. Około 1700 roku pojawiły się małe biblioteki do postawienia na innych meblach lub do powieszenia na ścianie.

Jak układano książki w bibliotekach?

W XVIII wieku i na początku XIX wieku biblioteki przybierały formy architektoniczne. Były rzeźbione, złocone, malowane, intarsjowane i inkrustowane, z szufladami u dołu i wysuwanymi pulpitami. Po 1830 roku często przeładowane dekoracją, głównie rzeźbą. Książki początkowo leżały na półkach, później stawiano je grzbietami do ściany, a dopiero od XVII wieku grzbietami na zewnątrz.

Biblioteki projektowali m.in. A. Ch. Boulle, T. Chippendale, T. Sheraton.

2) Też: baza brył 3D (mebli, akcesoriów itp.), którą można pobrać ze strony internetowej producenta lub dystrybutora.

Źródło: Grzeluk I. (1998), Słownik terminologiczny mebli, Ośrodek dokumentacji zabytków. Ministerstwo Kultury i Sztuki.