Rankingi

Zaskakujące wyniki badania na temat snu Polaków

Najnowszy raport Domondo przygotowany we współpracy z Elephate zawiera wyniki badania na temat snu Polaków.

Zaskakujące wyniki badania na temat snu Polaków

Wiadomo, co spędza sen z powiek Polaków. Coraz częściej mówi się o zjawiskach zanieczyszczenia światłem czy hałasem i ich negatywnym wpływie na zdrowie człowieka.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Specjaliści alarmują, że nocny nadmiar sztucznego oświetlenia oraz hałasu może przyczynić się do pogorszenia jakości snu. Jak poradzić sobie z tym problemem i zadbać o swój komfort? Kwestie te porusza najnowszy raport Domondo przygotowany we współpracy z Elephate. Wyniki badania na temat snu Polaków mogą okazać się przełomowe.

Światło i hałas budzą nas w nocy

Z badania na temat snu Polaków wynika, że w dzisiejszych czasach trudno o zupełną ciemność i ciszę w porze nocnej. Nawet niewielki hałas czy drażniąca smuga światła mogą być uciążliwe i utrudniać spokojny sen.

Zdaniem ekspertów zjawisko zanieczyszczenia światłem może zaburzać rytm dobowy i negatywnie wpływać na jakość naszego snu. Potwierdza to badanie na temat snu w domu przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja 2024 r.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Problem wybudzania się z powodu drażniącego oświetlenia, które wpada przez okno sypialni, dotyczy:

  • 32%, czyli około jednej trzeciej Polaków, przynajmniej kilka razy w roku,
  • 16% kilka razy w miesiącu,
  • 5% kilka razy w tygodniu,
  • natomiast 1% badanych doświadcza tego problemu codziennie.

Dokuczliwym zjawiskiem jest także zanieczyszczenie hałasem (inaczej nazywane smogiem akustycznym), czyli towarzyszący nam wszechobecny zgiełk. Co trzecia osoba ocenia poziom nocnego hałasu w swojej okolicy jako średni, a mniej niż co dziesiąta jako wysoki. Sytuacja wygląda najkorzystniej z perspektywy mieszkańców wsi i małych miast do 50 tys. mieszkańców. Z badania na temat snu wynika, że im większe miasto, tym wyższy odsetek osób ocenia poziom hałasu jako średni lub wysoki.

Badania na temat snu Polaków.
Źródło: raport Domondo przygotowany we współpracy z Elephate.

Czy w walce o lepszy sen jesteśmy skazani na przegraną?

Według 3 na 4 badanych Polaków poziom natężenia hałasu i światła powinien być uregulowany prawnie. 43% sądzi, że takie przepisy należy wprowadzić wszędzie, z kolei 30% jest zdania, że wystarczy zrobić to tylko w miastach.

A gdzie tak naprawdę leży problem? Połowa ankietowanych uważa, że władze samorządowe nie dostrzegają zagrożenia zanieczyszczenia światłem i hałasem albo bagatelizują je i nie podejmują wystarczających działań prewencyjnych. W opinii wielu ekspertów konieczne są odpowiednie regulacje.

W przepisach brakuje określenia dopuszczalnego natężenia oświetlenia zewnętrznego. Aby chronić obywateli przed potencjalną szkodliwością nadmiernego oświetlenia, należy ograniczyć zjawisko zanieczyszczenia świetlnego i uregulować oświetlanie przestrzeni publicznej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Jest to powinność władz, ponieważ od tego zależy komfort i zdrowie Polaków – komentuje prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Niestety Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie planuje w najbliższym czasie zmiany prawa w tej kwestii, co przekazało na początku roku w odpowiedzi na list RPO.

Wnioski z badania na temat snu Polaków

Co nam pozostaje? Ochrona swoich domów na własną rękę. To zresztą robimy. Jak wynika z badania na temat snu Domondo, większość Polaków decyduje się na montaż zaciemniających osłon okiennych w postaci rolet i zasłon. Co druga osoba stara się ograniczyć ilość świecącej elektroniki w sypialni. Mniej niż połowa zakłada w oknach moskitiery, aby uchronić się przed owadami zakłócającymi sen. Natomiast co piąty Polak radzi sobie z niechcianymi dźwiękami, montując rolety, które tłumią hałas.

Badania na temat snu Polaków.
Źródło: raport Domondo przygotowany we współpracy z Elephate.

Czy tego typu wnętrzarskie rozwiązania przynoszą efekty? Aż 63% badanych uważa, że sposób urządzenia ich domów i mieszkań sprzyja szybkiemu zasypianiu i wysypianiu się. Zdarza się jednak, że potrzebne jest wparcie w postaci takich akcesoriów, jak zatyczki do uszu lub maski na oczy. Odpowiednio 21% i 16% Polaków korzysta z nich, by mieć spokojny sen.