Rankingi

Wykończenie mieszkania – 6 głównych problemów

Realizacja Decoroom. Fot. Wnętrza w obiektywie. Źródło: materiały prasowe Decoroom.

Wykończenie mieszkania – 6 głównych problemów

Z jakimi problemami borykają się właściciele podczas wykańczania mieszkania i dlaczego tak rzadko korzystają z pomocy architektów wnętrz? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport „Problemy przy wykończeniu mieszkania: perspektywa właścicieli” autorstwa pracowni architektury wnętrz Decoroom i portalu RynekPierwotny.pl.

Kto z nas nie marzy o tym, by we własnych czterech kątach poczuć się „jak w domu”? Piękne wnętrza, funkcjonalny układ, który sprosta wymaganiom codzienności oraz wysokiej jakości, trwałe materiały – tego byśmy sobie wszyscy życzyli. A jak jest w rzeczywistości? Dlaczego wykończenie mieszkania spędza nam sen z powiek?

6 największych problemów podczas prac wykończeniowych

  • 28% – Przekroczony czas realizacji;
  • 28% – Błędy w wykonawstwie;
  • 26%  – Niesłowność fachowców;
  • 22% – Jakość wykonanych prac;
  • 21% – Trudności z komunikacją z fachowcami;
  • 15% – Duży nakład pracy po stronie właściciela.

Źródło: Raport „Problemy przy wykończeniu mieszkania: perspektywa właścicieli”.

Ile „kosztuje nas” wykończenie mieszkania?

Z badania pracowni architektury wnętrz Decoroom i portalu RynekPierwotny.pl wynika, że najczęstsze problemy, z którymi mierzyli się ankietowani podczas wykańczania nieruchomości to m.in. wydłużający się czas wykańczania nieruchomości, przekroczenie założonego budżetu, rosnące ceny materiałów i stres.

Ile trwa wykończenie mieszkania i dlaczego tak długo?

Część wyzwań, z którymi mierzą się inwestorzy, wyjątkowo często powtarzała się w odpowiedziach respondentów. Wśród nich pojawiały się między innymi narzekania na opóźnienia związane z wykańczaniem nieruchomości. U zdecydowanej większości prace nie zakończyły się w zakładanym terminie. Taką odpowiedź zaznaczyło aż 64% badanych. U 40% opóźnienie było niewielkie, a u 24% znaczące. Tylko 35% respondentów wprowadziło się do domu lub mieszkania zgodnie z planem.

Wśród problemów ceny materiałów i wyposażenia wnętrz

Jedno z największych wyzwań stanowi kontrola nad wydatkami. Ponad 80% badanych przyznało, że przekroczyło planowany budżet. 37% ankietowanych wydało o ponad 30% więcej, niż zakładało na początku. Prawie 70% osób założyło, że wyda nie więcej niż 100 tys. zł. Natomiast w praktyce było zupełnie inaczej. Co za tym idzie, aż 20% z nich zdecydowanie przekroczyło ten budżet. W czołówce znalazły się również inne czynniki finansowe. Dla 35% ankietowanych problemem były rosnące ceny materiałów. Aż 29% zwróciło uwagę na wysokie ceny wyposażenia wnętrz.

„Pilnie poszukuję specjalisty!”

Znamienne przy tego typu obszarze badania jest to, że u znacznej części respondentów pierwsze problemy pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Aż 68% ankietowanych miało trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych fachowców (39% raczej tak, 29% zdecydowanie tak). Takich doświadczeń nie ma jedynie 18% respondentów (13% raczej nie, 5% zdecydowanie nie).

Co ciekawe, gdy już udało się znaleźć specjalistów, nie zawsze potrafili oni sprostać zadaniu. Okazuje się, że co piąta osoba (22%) była niezadowolona z jakości prac. Interesujące jest natomiast to, że badani najczęściej sięgali po wsparcie architektów wnętrz podczas wykończenia kuchni i łazienki. Tak postępowało odpowiednio 88% i 70% ankietowanych.

8 kluczowych wniosków z badania

  1. Wykańczanie nieruchomości trwa dłużej, niż planujemy – u 64% badanych prace nie zakończyły się w pierwotnie zakładanym czasie.
  2. Nie mieścimy się w zakładanym budżecie – ponad 80% badanych wydało więcej na wykończenie nieruchomości, niż planowało.
  3. Inne popularne problemy podczas wykańczania wnętrz to: wysokie ceny materiałów i wyposażenia, błędy czy niezadowalająca jakość prac.
  4. Chętnie sięgamy po wykwalifikowaną pomoc – 90% badanych zatrudniło fachowców lub ekipy remontowe. Tylko 9% wykończyło nieruchomość samodzielnie.
  5. Nie korzystamy ze wsparcia architekta lub projektanta wnętrz – 41% osób biorących udział w badaniu uważa, że usługa jest zbyt droga.
  6. Kuchnia i łazienka są najtrudniejsze – to właśnie w tych pomieszczeniach najczęściej pomagają fachowcy (odpowiednio 88% i 70%).
  7. Czujemy stres podczas prac, ale finalnie jesteśmy „raczej zadowoleni” z efektów końcowych w wykończonej nieruchomości.
  8. Gdyby można było cofnąć czas, bardziej zaangażowalibyśmy się w projektowanie, zatrudnilibyśmy doświadczonych fachowców i wybralibyśmy lepsze materiały.

Nota metodologiczna: N=200 wywiadów, próba celowa, losowana z bazy klientów platformy ofertowej RynekPierwotny.pl, którzy zadeklarowali prace wykończeniowe całości lub części nieruchomości – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Źródło: Raport „Problemy przy wykończeniu mieszkania: perspektywa właścicieli”.

TOP 10 funkcjonalnych rozwiązań kuchennych według Katarzyny Fotek, architekta wnętrz w Decoroom

  1. Szafka „spiżarnia” – głęboka oraz wysoka szafka wyposażona w systemy wsuwane typu tandem, cargo lub szuflady.
  2. Osobno zabudowana lodówka oraz zamrażarka (ukryta za frontem meblowym).
  3. Sortery, separatory i wkłady, np. na sztućce, przyprawy, garnki , talerze.
  4. Szuflada zamiast szafki pod zlewem, razem z dodatkową szufladą wewnętrzną (na gąbki, kostki do zmywarki).
  5. Płyta z wbudowanym okapem lub płyta indukcyjna na równi z blatem.
  6. Bateria z wyciąganą wylewką lub dodatkowy kran nad płytą (dla miłośników kuchni włoskiej i nie tylko).
  7. Miejsce na winiarkę, bar, kostkarkę.
  8. Młynek na odpady.
  9. Przestrzeń na duże sprzęty, np. na robota kuchennego.
  10. Wysuwany system ukrytych drzwi.

Źródło: Raport „Problemy przy wykończeniu mieszkania: perspektywa właścicieli”.

TOP 6 funkcjonalnych rozwiązań w łazience według architekta wnętrz Kingi Kwestarz, dyrektor działu projektowego w Decoroom Warszawa

  1. Wanna czy prysznic? Jeżeli nie jesteśmy w stanie dojść do kompromisu, zastosujmy wannę z parawanem nawannowym i baterię prysznicowo-wannową z deszczownicą.
  2. Szafki nad zabudową stelaża WC – pozwalają uporządkować przestrzeń i zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania. W takim meblu warto pomyśleć o dodatkowym gniazdku.
  3. Szafka pod umywalką z szufladami oraz blatem wykonanym z materiału nienasiąkliwego (konglomeratu) – kolejne miejsce do przechowywania, które dzięki trwałym materiałom posłuży przez lata.
  4. Przemyślana zabudowa pralki, suszarki lub pralkosuszarki – z odpowiednią wentylacją w przypadku pełnej zabudowy meblowej.
  5. Odpływ liniowy, brodzik zlicowany z podłogą – powiększa optycznie wnętrze, a przy tym jest dopasowany do dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnością.
  6. Duże lustro z podświetleniem LED – optycznie powiększy przestrzeń, a dodatkowe źródło światła wprowadzi klimat.

Źródło: Raport „Problemy przy wykończeniu mieszkania: perspektywa właścicieli”.

Opr. Anna Szypulska

Artykuł ukazał się w czasopiśmie NA WYMIAR 2024 – wydaniu specjalnym miesięcznika BIZNES.meble.pl.