Rankingi

Wybierz wydarzenie 2020 roku

1652352943

Wybierz wydarzenie 2020 roku

Co wydarzyło się w branży w ostatnich 12 miesiącach? Czy przykuło to Twoją uwagę? Do 17 stycznia przyjmujemy głosy na najważniejsze wydarzenie dla branży meblarskiej w Polsce w 2020 r.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Zapraszamy do głosowania na najważniejsze dla branży meblarskiej wydarzenie ubiegłego roku.

Wystarczy do 17 stycznia wskazać swoich faworytów. Aby głos był ważny należy wytypować 5 wydarzeń (wszystkie wskazania są równorzędne).

Wyniki poznamy 18 stycznia. Zostaną opublikowane na portalu www.biznes.meble.pl, w miesięczniku „BIZNES.meble.pl” i w mediach społecznościowych „BIZNES.meble.pl”.

Poniżej zamieszczamy opisy wszystkich wydarzeń, na które można oddawać swoje głosy.

15 najważniejszych wydarzeń dla branży meblarskiej w Polsce w 2020 r.

Młody talent z Polski

Filip Lenarcik, projektant z Wrocławia, jako pierwszy Polak w historii, otrzymał nagrodę publiczności w 17. edycji konkursu „Pure Talents Contest 2020” (za krzesło „Flow”). Wręczenie trofeów nastąpiło podczas styczniowych targów „IMM Cologne 2020”.

Targi „Meble Polska 2020”

Zorganizowane w Poznaniu pod koniec lutego 2020 r. odbyły się w cieniu pandemii i były ostatnim dużym wydarzeniem targowym na świecie z początku 2020 r., które doszło do skutku. Poczynając od marca targowa aktywność na świecie zamarła.

Polska po raz pierwszy gospodarzem Walnego Zgromadzenia IAFP

W lutym, podczas targów „Meble Polska” w Poznaniu, odbyło się Walne Zgromadzenie elitarnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawnictw Meblarskich IAFP(International Alliance of Furnishing Publications) – po raz pierwszy w Polsce.

Wiosenny lockdown

Pod koniec marca w Polsce ogłoszony został lockdown. Dotknął on także branżę meblarską, przed którą stanęła wizja prawdziwej apokalipsy (pierwsze szacunki mówiły o możliwym spadku produkcji o 35% i zwolnieniu ok. 40 tys. osób w 2020 r.).

Branża otwartych serc

Wiosna 2020 r. dostarczyła wielu przykładów odpowiedzialnych zachowań przedsiębiorstw z branży meblarskiej. Działania firm były zorientowane na pomoc służbie zdrowia i wynikały z troski o lokalną społeczność.

IKEA Retail Polska z rekordami

Pomimo pandemii w roku finansowym 2020 (wrzesień 2019 r. – sierpień 2020 r.) IKEA Retail Polska zanotowała sprzedaż na poziomie 4,6 mld zł (wzrost o 2,6% r/r). Udział sprzedaży online wzrósł z 10% do 20%, co oznacza prawie miliardową sprzedaż przez Internet.

Pawlak & Stawarski docenieni za granicą

Studio Pawlak & Stawarski, jako jedyne z Polski, znalazło się na na Dezeen Awards 2020 studio longlist, w kategorii Emerging Designer of the Year, wskazującej 24 najlepiej zapowiadające się młode studia projektowe z całego świata.

Meblarze na rzecz szkolnictwa

We wrześniu rozpoczął działalność Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym. Jego uruchomienie to inicjatywa Gminy i firm zrzeszonych w Tarnowskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców, w tym przedsiębiorstw z branży meblarskiej (m.in. Balma, Noti i Schattdecor).

Nowa fabryka w Grupie Szynaka

We wrześniu, w Lidzbarku Welskim, otwarty został kompleks biurowo-produkcyjno-magazynowy Classic Sofa w Lidzbarku Welskim. To pierwszy zakład w Grupie Meblowej Szynaka specjalizujący się w produkcji mebli tapicerowanych.

Łódź Design Festival w hybrydowej odsłonie

14. edycja Łódź Design Festival odbyła się pod hasłem „Progres!”. Hybrydowe wydarzenie przeniosło się do Internetu i wyjątkowych miejsc w Łodzi.

archiDAY 2020 online

Prawie 5 tys. osób – projektantów wnętrz i architektów, dekoratorów, stylistów, designerów i homestagerów – wysłuchało paneli i wykładów, a także wzięło udział w warsztatach, szkoleniach i e-spotkaniach z markami w ramach projektu „archiDAY 2020 online”.

Polskie meble na targach w High Point

W październiku 2020 r., na największych targach mebli w USA – w High Point w Karolinie Północnej, na wspólnym stoisku zaprezentowało się siedem polskich firm i marek (Benix, Black Red White, Gala Collezione, RAW, Szynaka Meble, Vzór i Zieta Studio).

Rekordowy październik

4,747 mld zł – tyle według danych GUS wyniosła produkcja sprzedana mebli w październiku 2020 r. To najlepszy wynik w historii branży meblarskiej w Polsce – w stosunku do października 2019 r. wzrost wyniósł blisko 5%, a w stosunku do września 2020 r. – 2%.

Zamknięcie sklepów meblowych w Polsce

Nagła zmiana wcześniejszych zapowiedzi rządu doprowadziła do wejścia w życia rozporządzenia, zgodnie z którym od 7 do 28 listopada sklepy meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., jak i te znajdujące się w galeriach handlowych, były zamknięte.

Wystawa – Janusz Kaniewski. Polskie Projekty. Polscy projektanci.

Od 19 września 2020 r. do 28 lutego 2021 r. w Muzeum Miasta Gdyni trwa wystawa dedykowana Januszowi Kaniewskiemu, przedwcześnie zmarłemu, uznanemu na świecie projektantowi samochodów, wizjonerowi. W 2020 r. minęło 5 lat od jego śmierci.