Rankingi

Wybierz najlepszą realizację 2020 roku

24782802

Wybierz najlepszą realizację 2020 roku

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL. Jego celem jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów zrealizowanych w Polsce w ub.r.

Plebiscyt Polska Architektura XXL to najbardziej kompleksowy przegląd aktywności polskiej branży architektonicznej.  Realizacje będą wybierane w trzech dziedzinach: kubatura, wnętrza i krajobraz, każda podzielona na dwie kategorie publiczna i prywatne. Zostanie też przyznana nagroda Grand Prix. Głosowanie internautów potrwa do 12 kwietnia 2021 r.

Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje Internet plebiscyt dostarcza adekwatnego obrazu stanu polskiej architektury oraz zmian, jakie zachodzą na polskiej scenie projektowej. Plebiscyt nie koncentruje się przy tym tylko na najbardziej znanych pracowniach, ale pozwala na zaistnienie także mniej znanym, ambitnym biurom z mniejszych ośrodków lub takim, które swoimi ciekawymi dokonaniami chcą wyznaczać nowe trendy i ścieżki rozwoju polskiej architektury. W tym sensie jest też doskonałą platformą do promocji ambitnych, nowych biur projektowych.

W tegorocznym Plebiscycie o głosy walczy 62 kandydatów. Ich prezentacje zebrane w specjalnych formularzach plebiscytowych znaleźć można na stronach:

www.sztuka-architektury.pl – Polska Architektura 2020

www.sztuka-wnetrza.pl Polskie Wnętrze 2020

www.sztuka-krajobrazu.plPolski Krajobraz 2020

Architekci oceniają architektów

Tradycyjnie już laureaci konkursu wybrani zostaną dwutorowo: będą wśród nich faworyci publiczności głosującej za pośrednictwem Internetu oraz zwycięzcy wskazani przez profesjonalne jury, w skład którego wchodzą laureaci poprzedniej edycji plebiscytu:

  • Anna Małek (Laboratorium Architektury)
  • Przemysław Olczyk (Mobius Architekci)
  • Aleksandra Wasilkowska
  • Anna Thurow (Anna Thurow Architektura Wnętrz)
  • Piotr Chojara, Tomasz Borowiak (MODOarchitektura)
  • Anna Witor (Awinci Architects)
  • Ewa Więcek (Make It Yours)
  • Piotr Wołoszyk,Justyna Skierka (Ogrody Strumyk)

Kryteria wyboru realizacji

Do tegorocznej edycji plebiscytu można było zgłaszać obiekty zrealizowane w 2020 roku oraz te, które nie wzięły udziału w Polskiej Architekturze 2019, a zostały oddane do użytku w 2019 roku.

Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi, oraz technicznymi. Szukaliśmy też prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania – komentuje redakcja Grupy Sztuka Architektury.

Wyniki glosowania internatów poznamy 13 kwietnia 2021 roku, natomiast wyniki głosowania ekspertów zostaną ogłoszone na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020, która odbędzie się online w maju.