Rankingi

Start Plebiscytu Polska Architektura XXL

Architektura XXL.

Start Plebiscytu Polska Architektura XXL

1 lutego rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Organizatorzy czekają na propozycje realizacji do końca lutego.

Trwa 13. edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku oraz wyróżnienie najciekawszych realizacji. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. 

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 28 lutego 2021 roku.

Redakcje serwisów  sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl i sztuka-krajobrazu.pl do 1 do 28 lutego 2021 roku będą zbierały informacje o najciekawszych realizacjach publicznych i prywatnych w polskiej architekturze 2020 roku. Do Plebiscytu można także zgłaszać obiekty, które nie wzięły udziału w plebiscycie Polska Architektura XXL 2019, a zostały oddane do użytku w 2019 roku. 

Jak zgłosić realizację?

Ażeby zgłosić realizację wystarczy założyć w dziale Społeczność na jednym z trzech serwisów wizytówkę pracowni lub dodać do już istniejącej wizytówki galerię (zdjęcia, rysunki oraz opis) proponowanej realizacji z dopiskiem „Polska Architektura XXL 2020 + nazwa województwa”. Wizytówki przed startem plebiscytu zostały przejrzane pod względem technicznym. 

Najciekawsze, zgłoszone propozycje, które nie znalazły dotychczas miejsca na publikację w portalach Grupy Sztuka Architektury, zostaną przez redakcję opisane i uwzględnione przy konstrukcji listy poddanej pod głosowanie.

Jakie są kryteria wyboru realizacji?

Na początku marca na specjalnym posiedzeniu redakcji Grupy Sztuka Architektury zostanie wyłonionych po 5 finalistów z każdej kategorii. Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to: funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi, oraz  technicznymi. Jak zwykle szczególnie poszukiwane będą prace biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają  się ambicją i twórczym podejściem do projektowania.

Jak będzie się odbywało głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2020?

Jak co roku głosowanie odbywa się dwutorowo: głosuje publiczność i oraz profesjonalne jury.

Głosowanie publiczności: 8 marca 2021 roku na stronach Grupy Sztuka Architektury wystartuje oficjalne głosowanie internautów. Jego wyniki poznamy 1 kwietnia 2021.

Głosowanie jury: na początku kwietnia 2021 roku odbędzie się spotkanie online jury konkursu, podczas którego zostaną omówienie wyniki wcześniejszego głosowania ankietowego na 5 finalistów z każdej kategorii zaproponowanych przez redakcję i zapadnie ostateczny werdykt. Skład sędziowski będą stanowić laureaci poprzednich edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019. 

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali online, która odbędzie się na przełomie kwietnia i maja 2021. Wydarzeniu będą towarzyszyć prezentacje nominowanych realizacji.

Organizatorzy czekają na Państwa propozycje!