Ranking sklepów meblowych: edycja 2024 – już dostępny
20 grudnia, 2024 2024-12-20 10:54Ranking sklepów meblowych: edycja 2024 – już dostępny
Raport „Top 500 – handel meblami. Zestawienie największych salonów mebli i oświetlenia w Polsce” przedstawia wyniki finansowe sklepów z meblami i oświetleniem za rok 2023.
Raport „Top 500 – handel meblami” edycja 2024, którego wydawcą jest Wydawnictwo meble.pl, natomiast dane pozyskała firma Info Veriti Polska, ukazuje się po raz pierwszy. Ranking sklepów meblowych i salonów oświetlenia powstał na podstawie danych finansowych firm. Pochodzą one ze sprawozdań finansowych, które składane są w Krajowym Rejestrze Sądowym. Redakcja nie weryfikowała tych danych.
Ranking sklepów meblowych i salonów oświetlenia w Polsce to jedyne takie zestawienie w naszym kraju. Publikacja pokazuje najważniejsze przedsiębiorstwa, które deklarują, że głównym obszarem ich działalności jest sprzedaż mebli i oświetlenia. Wgląd w najnowsze dane pozwala zorientować się w dynamicznie zmieniającej się sytuacji w branży. Raport systematyzuje wiedzę o firmach i wskazuje, które z nich najlepiej potrafią wykorzystywać zmienne warunki.
ZOBACZ TAKŻE: „Meblarski 1000” – największe firmy produkujące meble
Jakie dane zawiera ranking sklepów meblowych?
Raport uwzględnia następujące dane:
- przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów
- środki trwałe
- aktywa obrotowe
- zapasy
- środki pieniężne i inne aktywa pieniężne
- aktywa razem
- kapitał własny
- zysk (strata) netto
- zobowiązania długoterminowe
- zobowiązania krótkoterminowe.
Natomiast pozostałe dane pochodzą z wyliczeń własnych redakcji. Są to:
- procentowa zmiana przychodów w stosunku rok do roku
- stopa zwrotu z aktywów ROA
- wskaźnik rentowności sprzedaży ROS
- wskaźnik rentowności kapitału własnego ROE
- wskaźnik ogólnego zadłużenia
- wskaźnik płynności bieżącej.
Obejrzyj wersję poglądową raportu
Puste miejsca oznaczają, że tych danych finansowych nie było w sprawozdaniach finansowych, którymi dysponujemy, bądź nie jesteśmy w stanie wyliczyć poszczególnych wskaźników. I tak:
- procentowa zmiana przychodów w stosunku rok do roku nie była wyliczana, gdy nie zostały podane przychody za rok poprzedni (2022 r. lub inny dostępny okres)
- współczynnik ROA nie był wyliczany, gdy nie zostały podane aktywa razem
- współczynnik ROE nie był wyliczany, gdy oba jego elementy składowe (kapitał własny oraz zysk netto) miały wartości ujemne lub gdy nie został podany kapitał własny
- wskaźnik ogólnego zadłużenia nie był wyliczany, gdy nie zostały podane aktywa razem lub zobowiązania ogółem (krótkoterminowe i długoterminowe)
- wskaźnik płynności bieżącej nie był wyliczany, gdy nie zostały podane aktywa obrotowe lub zobowiązania krótkoterminowe.
Kto sprzedaje najwięcej mebli w Polsce?
„Top 500 – handel meblami. Zestawienie największych salonów mebli i oświetlenia w Polsce” prezentuje dane finansowe firm. Ich zadeklarowany w KRS przedmiot działalności to 4759Z, czyli sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Podobnie jak danych finansowych, także deklarowanego przez firmy profilu produkcji nie weryfikowaliśmy. W zestawieniu mogą zatem pojawiać się podmioty, które wprawdzie jako przedmiot działalności mają wpisaną do KRS sprzedaż detaliczną mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, ale tej działalności nie podjęły. Z drugiej strony w tych sklepach sprzedaje się nie tylko meble czy oświetlenie. Zatem przychody nie zawsze dotyczą handlu meblami i oświetleniem.
Wyniki finansowe większości firm pochodzą z 2023 r. Najczęściej – chociaż nie zawsze – pokrywają się z rokiem kalendarzowym. W zestawieniu uwzględniliśmy jednak także firmy, których sprawozdań za 2023 r. w momencie zamknięcia „Top 500” (6 listopada 2024 r.) nie było jeszcze w wersji elektronicznej. W ich przypadku publikujemy dane za rok poprzedni, czyli 2022 lub za inny, ostatni dostępny okres.
O ostatecznej kolejności firm w zestawieniu decydowała wysokość przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów. W zestawieniu nie uwzględniliśmy jednoosobowych działalności gospodarczych. Nie ma w nim również spółek cywilnych, gdyż te podmioty nie są zobowiązane do składania sprawozdań finansowych w KRS.
Gdzie można kupić raport „Top 500 – handel meblami”?
Ranking sklepów meblowych i salonów oświetlenia, czyli „Top 500 – handel meblami. Zestawienie największych salonów mebli i oświetlenia w Polsce”, dostępny jest w dwóch wersjach.
- Wersja podstawowa: e-wydanie z możliwością pobrania pliku PDF, bez limitu egzemplarzy, licencja dla jednej firmy
- Wersja rozszerzona: e-wydanie z możliwością pobrania pliku PDF, bez limitu egzemplarzy, licencja dla jednej firmy + dane finansowe 500 ujętych w raporcie firm w arkuszu Excel
Obie wersje są już dostępne, a by zakupić jedną z nich wystarczy przejść do sklepu BIZNES.meble.pl.