Rankingi

Przedłużony termin zgłoszeń do konkursu Dobry Wzór

IWP poinformował przedłużenie terminu zgłoszeń do konkursu DOBRY WZÓR.

Przedłużony termin zgłoszeń do konkursu Dobry Wzór

IWP od lat konsekwentnie promuje dobre polskie wzornictwo, wspierając tym samym prężny rozwój branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest konkurs Dobry Wzór.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200


Do konkursu Dobry Wzór przyjmowane są produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Po wstępnej kwalifikacji poddawane są dwuetapowej ocenie. To przede wszystkim doskonała okazja do zaprezentowania swoich koncepcji profesjonalnemu, interdyscyplinarnemu jury. Oceni ono innowacyjność, estetykę, funkcjonalność, a także jakość wdrażanych rozwiązań. W gronie ekspertów zasiadają specjaliści Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, uznani projektanci oraz przedstawiciele instytucji gospodarczych.

Idąc drogą nieustannego rozwoju branży projektowej, Instytut udoskonalił formułę konkursu. W tym roku można zgłaszać się w 14 kategoriach, w tym nowych Wellness/Beauty, Fashion oraz UX/UI. Kolejny raz Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyjmuje zgłoszenia również w ramach „Szczęśliwej Trzynastki”. To specjalna kategoria stworzona przede wszystkim z myślą o początkujących twórcach. Organizator zaprosił do udziału w niej również młode marki, które nie wdrożyły jeszcze swoich projektów do masowej produkcji.

Nagroda główna w konkursie to godło Dobry Wzór. Idea tego prestiżowego wyróżnienia to pokazanie polskiego wzornictwa kształtującego rynek. Równie ważne jest promowanie najlepszego designu, zarówno wśród ekspertów w branży, jak i użytkowników oraz potencjalnych klientów.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Tytuł przyznawany przez IWP otrzymały między innymi: Pesa, Omnires, Lesovik, Kler, Tołpa, Bolesławiec, Paradyż czy Politechnika Warszawska. To tylko nieliczni nagrodzeni, którzy mogą pochwalić się niesamowitym warsztatem reprezentującym wzornictwo na najwyższym poziomie.

Finałowe projekty będą prezentowane na corocznej wystawie pokonkursowej w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Jak co roku powstanie także katalog Finalistów i Laureatów Konkursu Dobry Wzór 2024. Jest on dodatkowym źródłem promocji dla nagrodzonych produktów i usług.

Jak mówi Michał Bonikowski, jeden z jurorów konkursu: Dobry Wzór jest dla mnie rezultatem połączenia dobrego rzemiosła z innowacją produktową. Dobrze też, gdy produkty rozwiązują problemy, a nie je tworzą – wtedy świat staje się lepszy.

Organizator zaprasza producentów, projektantów oraz artystów do wzięcia udziału w konkursie wzorniczym z najdłuższą tradycją w Polsce. Jest to okazja do zaprezentowania swoich produktów w jednym z najciekawszych miejsc, będących kolebką współczesnego polskiego designu.

Jury i termin zgłoszeń do konkursu Dobry Wzór

W tym roku w skład jury konkursu Dobry Wzór wchodzą: Daniel Kraszewski, Michał Bonikowski, Mikołaj Wierszyłłowski, Tomasz Pągowski, prof. Jerzy Porębski, prof. Grzegorz Niwiński, prof. dr hab. Marek Adamczewski, prezes Edyta Demby-Siwek, Izabela Banaś, Kamil Kowalski, Agnieszka Stefańska, Mariusz Przybylski, Katarzyna Księżopolska.

Zgłoszenia do konkursu Dobry Wzór przyjmowane są do 9 października 2024 r. przez formularz konkursowy dostępny na stronie konkursu.

  • Patroni honorowi: Minister Rozwoju i Technologii, Urząd Patentowy RP, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, Integracja LAB
  • Partner: Stowarzyszenie Projektowe SPFP
  • Patroni medialni: BIZNES.meble.pl, Rzeczpospolita, Magazif, Sztuka Architektury, Sztuka Wnętrza, Urządzamy, Architektura-Murator, Domosfera.pl, Niezła Sztuka, Formy XYZ, Weranda.pl, Architektura i Biznes, PLN Design

ZOBACZ TAKŻE: Wystartował konkurs Dobry Wzór 2024

Dobry Wzór 2024 – tekst kuratorski

Profesjonalne konkursy wzornicze o szerokim, wielobranżowym zakresie i krajowym lub międzynarodowym zasięgu, takie jak Dobry Wzór, stanowią swoiste papierki lakmusowe dla prężności przedsiębiorstw oraz ich zdolności do przewidywania, kreowania i odpowiadania na potrzeby społeczeństwa. Świadomi i ambitni producenci realnie wpływają na nasze codzienne życie, a ich produkty oferujące nowe możliwości poprawiają jego komfort. To właśnie te firmy, zespoły projektowe oraz pojedynczy projektanci zostawiają swój ślad w naszej historii.

Tegoroczna, trzydziesta pierwsza już edycja konkursu wyłoni liderów spośród czternastu kategorii. Żeby zdobyć godło Dobry Wzór, uczestnicy będą musieli wykazać się innowacyjnością, umiejętnością łączenia ekonomii z ekologią oraz, co najważniejsze, znalezieniem równowagi między cechami wizualnymi i użytkowymi. To niełatwe, a wręcz bardzo wymagające zadanie. Jednak, jak pokazały poprzednie edycje, w Polsce nie brakuje zdolnych projektantów, dla których spełnienie tych wysokich standardów jest możliwe.

Można pokusić się o stwierdzenie, że na przestrzeni pokoleń branża projektowa i producenci musieli wybierać między wysoką jakością a szeroką dostępnością. Niestety, ten widoczny brak równowagi odbijał się na produktach. Obecnie możliwość wyboru nigdy nie była większa, ale za to z pewną nostalgią patrzymy na jakość i precyzję, z jaką wykonywane były meble naszych dziadków. Chociaż osiągnięcie tego balansu jest bardzo trudne, to ambicją naszego konkursu jest to, by wskazywać i eksponować produkty, projektantów oraz przedsiębiorstwa, które wyrobiły w sobie tę umiejętność. Na szczęście rośnie ogólna świadomość społeczeństwa, a co za tym idzie oczekiwania względem przedmiotów, którymi otaczamy się na co dzień.

Rok 2024 to czas wielkich wydarzeń sportowych, takich jak Euro czy Olimpiada, co sprawia, że trudno uciec od wszechobecnej atmosfery pozytywnej rywalizacji. Niech 31. edycja konkursu Dobry Wzór również wyłoni mistrzów w dziedzinie świadomego, ambitnego kreowania przedmiotów i przestrzeni, które nas otaczają.

AUTOR TEKSTU KURATORSKIEGO: Daniel Kraszewski, projektant wzornictwa, konstruktor, badacz i wykładowca, pracownik naukowy Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, założyciel studia aleto.design.