Rankingi

O ile wzrosły ceny mebli?

Jak rosną ceny mebli?

O ile wzrosły ceny mebli?

Każdego miesiąca badaniu B+R Studio Tomasz Wiktorski podlega około 500 mebli podzielonych na 23 grupy z 12 najpopularniejszych sklepów meblowych prowadzących sprzedaż internetową. Oto wyniki.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

B+R Studio Tomasz Wiktorski już od roku prowadzi monitoring cen w ramach badania „Wskaźnik cen mebli”. Comiesięczne badanie obejmuje około 500 mebli podzielonych na 23 grupy z 12 najbardziej popularnych internetowych sklepów meblowych.

Idea badania zrodziła się w następstwie niepewnej sytuacji gospodarczej, rosnących cen surowców do produkcji i wzrostu kosztów transportu. Po 12 miesiącach obserwacji autorzy badania dzielą się wnioskami. Według B+R Studio Tomasz Wiktorski wzrost cen detalicznych jest zdecydowanie zauważalny – w marcu 2022 roku wyniósł średnio 7,8% w porównaniu do marca 2021 roku.

Jak zmieniały się ceny mebli?

Poruszając temat wzrostu cen, nie można pominąć badania GUS dotyczącego wskaźnika przewidywanych cen będącego częścią koniunktury w handlu, przeprowadzanego wśród przedsiębiorstw handlowych, które pozwala szerzej spojrzeć na to, co czeka konsumentów w najbliższej przyszłości. Wskaźnik przewidywanych cen dotyczący artykułów gospodarstwa domowego (zawiera RTV, AGD, meble i inne) jest obliczany jako saldo odpowiedzi negatywnych oraz pozytywnych, które udzielane są przez sprzedawców detalicznych. Odpowiedzi neutralne nie są uwzględniane.

Otrzymane oceny tego wskaźnika na przestrzeni ostatniego roku z niewielkimi wahaniami, sukcesywnie rosły i najwyższy poziom osiągnęły w styczniu, lutym i marcu 2022 roku, tj. odpowiednio 47,0, 46,2 i 46,8. Dla porównania w analogicznym okresie 2021 roku wyniosły one kolejno 10,4, 6,4 i 10,8. Tak wysokie oceny jednoznacznie wskazują potrzebę dalszego podnoszenia cen w sklepach detalicznych – czytamy w analizie przygotowanej przez B+R Studio.

W podsumowaniu komentarza B+R Studio Tomasz Wiktorski, autorzy badania zauważają, że wzrost cen mebli na przestrzeni ostatniego roku jest znaczący i biorąc pod uwagę aktualne nastroje, a także niepewną sytuację gospodarczą i polityczną w Europie, można się spodziewać, że w najbliższym czasie będzie przyspieszał.

Badanie „Wskaźnik cen mebli” w pełnej wersji dostępne jest w sprzedaży w formie subskrypcji. Informacji o badaniu udziela B+R Studio Tomasz Wiktorski.