Rankingi

Najważniejsze dla branży wydarzenie minionego roku

1457838434

Najważniejsze dla branży wydarzenie minionego roku

Trwa głosowanie na najważniejsze wydarzenie dla branży meblarskiej w Polsce w 2020 r. Organizatorem plebiscytu, który potrwa do 17 stycznia jest redakcja „BIZNES.meble.pl”.

Reklama
Lectra banner śródtekstowy 7500x100 16.02.-15.03.2024

Zapraszamy do głosowania na najważniejsze dla branży wydarzenie ubiegłego roku. 

Wystarczy do 17 stycznia wypełnić ankietę. Aby głos był ważny należy wytypować 5 wydarzeń (wszystkie wskazania są równorzędne).

Wyniki poznamy 18 stycznia. Zostaną opublikowane na portalu www.biznes.meble.pl, w miesięczniku „BIZNES.meble.pl” i w mediach społecznościowych „BIZNES.meble.pl”.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Poniżej zamieszczamy opisy wszystkich wydarzeń, na które można oddawać swoje głosy.

15 najważniejszych wydarzeń dla branży meblarskiej w Polsce w 2020 r.

Młody talent z Polski

Filip Lenarcik, projektant z Wrocławia, jako pierwszy Polak w historii, otrzymał nagrodę publiczności w 17. edycji konkursu „Pure Talents Contest 2020” (za krzesło „Flow”). Wręczenie trofeów nastąpiło podczas styczniowych targów „IMM Cologne 2020”.

Targi „Meble Polska 2020”

Zorganizowane w Poznaniu pod koniec lutego 2020 r. odbyły się w cieniu pandemii i były ostatnim dużym wydarzeniem targowym na świecie z początku 2020 r., które doszło do skutku. Poczynając od marca targowa aktywność na świecie zamarła.

Polska po raz pierwszy gospodarzem Walnego Zgromadzenia IAFP

W lutym, podczas targów „Meble Polska” w Poznaniu, odbyło się Walne Zgromadzenie elitarnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawnictw Meblarskich IAFP(International Alliance of Furnishing Publications) – po raz pierwszy w Polsce.

Wiosenny lockdown

Pod koniec marca w Polsce ogłoszony został lockdown. Dotknął on także branżę meblarską, przed którą stanęła wizja prawdziwej apokalipsy (pierwsze szacunki mówiły o możliwym spadku produkcji o 35% i zwolnieniu ok. 40 tys. osób w 2020 r.).

Branża otwartych serc

Wiosna 2020 r. dostarczyła wielu przykładów odpowiedzialnych zachowań przedsiębiorstw z branży meblarskiej. Działania firm były zorientowane na pomoc służbie zdrowia i wynikały z troski o lokalną społeczność.

IKEA Retail Polska z rekordami

Pomimo pandemii w roku finansowym 2020 (wrzesień 2019 r. – sierpień 2020 r.) IKEA Retail Polska zanotowała sprzedaż na poziomie 4,6 mld zł (wzrost o 2,6% r/r). Udział sprzedaży online wzrósł z 10% do 20%, co oznacza prawie miliardową sprzedaż przez Internet.

Pawlak & Stawarski docenieni za granicą

Studio Pawlak & Stawarski, jako jedyne z Polski, znalazło się na na Dezeen Awards 2020 studio longlist, w kategorii Emerging Designer of the Year, wskazującej 24 najlepiej zapowiadające się młode studia projektowe z całego świata.

Meblarze na rzecz szkolnictwa

We wrześniu rozpoczął działalność Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym. Jego uruchomienie to inicjatywa Gminy i firm zrzeszonych w Tarnowskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców, w tym przedsiębiorstw z branży meblarskiej (m.in. BalmaNoti i Schattdecor).

Nowa fabryka w Grupie Szynaka

We wrześniu, w Lidzbarku Welskim, otwarty został kompleks biurowo-produkcyjno-magazynowy Classic Sofa w Lidzbarku Welskim. To pierwszy zakład w Grupie Meblowej Szynaka specjalizujący się w produkcji mebli tapicerowanych.

Łódź Design Festival w hybrydowej odsłonie

14. edycja Łódź Design Festival odbyła się pod hasłem „Progres!”. Hybrydowe wydarzenie przeniosło się do Internetu i wyjątkowych miejsc w Łodzi.

archiDAY 2020 online

Prawie 5 tys. osób – projektantów wnętrz i architektów, dekoratorów, stylistów, designerów i homestagerów – wysłuchało paneli i wykładów, a także wzięło udział w warsztatach, szkoleniach i e-spotkaniach z markami w ramach projektu „archiDAY 2020 online”.

Polskie meble na targach w High Point

W październiku 2020 r., na największych targach mebli w USA – w High Point w Karolinie Północnej, na wspólnym stoisku zaprezentowało się siedem polskich firm i marek (BenixBlack Red WhiteGala CollezioneRAWSzynaka MebleVzór i Zieta Studio).

Rekordowy październik

4,747 mld zł – tyle według danych GUS wyniosła produkcja sprzedana mebli w październiku 2020 r. To najlepszy wynik w historii branży meblarskiej w Polsce – w stosunku do października 2019 r. wzrost wyniósł blisko 5%, a w stosunku do września 2020 r. – 2%.

Zamknięcie sklepów meblowych w Polsce

Nagła zmiana wcześniejszych zapowiedzi rządu doprowadziła do wejścia w życia rozporządzenia, zgodnie z którym od 7 do 28 listopada sklepy meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., jak i te znajdujące się w galeriach handlowych, były zamknięte.

Wystawa – Janusz Kaniewski. Polskie Projekty. Polscy projektanci.

Od 19 września 2020 r. do 28 lutego 2021 r. w Muzeum Miasta Gdyni trwa wystawa dedykowana Januszowi Kaniewskiemu, przedwcześnie zmarłemu, uznanemu na świecie projektantowi samochodów, wizjonerowi. W 2020 r. minęło 5 lat od jego śmierci.