Rankingi

Kierunek Przemysł 4.0 – dofinansowanie do 3 mln zł

MŚP mogą zgłaszać projekty, których celem jest przyspieszenie transformacji - kierunek to Przemysł 4.0.

Kierunek Przemysł 4.0 – dofinansowanie do 3 mln zł

Czas na kolejny krok w stronę rozwoju Przemysłu 4.0. Trwa nabór do konkursu „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi nabór wniosków do konkursu „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”. Wsparcie finansowane jest z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW). Od 2 sierpnia do 8 listopada 2023 r. mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą zgłaszać projekty, których celem jest przyspieszenie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację. Wysokość pojedynczego dofinansowania może wynieść nawet 3 mln zł.

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW) stanowi niezwykle istotną inicjatywę, mającą na celu utrwalenie warunków sprzyjających biznesowej konkurencyjności. W ramach tego programu PARP realizuje konkurs „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”. Ma on za zadanie wspierać rozwój Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach z obszarów Polski Wschodniej.

Dofinansowanie z FEPW jest przeznaczone dla 6 województw, mając na celu podniesienie jakości życia w tych regionach Polski:

  1. lubelskiego,
  2. podkarpackiego,
  3. podlaskiego,
  4. świętokrzyskiego,
  5. warmińsko-mazurskiego,
  6. części mazowieckiego (bez Warszawy i przyległych powiatów).

Założenia programu zostaną zrealizowane m.in. dzięki ogłoszonemu konkursowi. Zakłada on dynamiczny rozwój Przemysłu 4.0 w małych i średnich przedsiębiorstwach z Polski Wschodniej. Otrzymanie dofinansowania staje się wyjątkową szansą dla firm, umożliwiającą im dokonanie znaczącego postępu w kwestii rozwoju. Przemysł 4.0 wdraża w firmach inteligentne systemy, zaawansowaną analizę danych oraz robotykę. Dzięki temu powstają nowoczesne fabryki, a procesy produkcyjne stają się bardziej efektywne, elastyczne i konkurencyjne.

Ta inicjatywa przyczynia się do wzrostu innowacyjności i rozwoju przedsiębiorstw. Umacnia także gospodarczy potencjał wschodniego obszaru Polski, kierując regiony ku nowoczesnej i przyszłościowej działalności.

Przemysł 4.0 na wschodzie Polski – dofinansowanie dla MŚP

O dofinansowanie w ramach „Automatyzacji i robotyzacji w MŚP” mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Polski Wschodniej.

Wsparcie można uzyskać na przeprowadzenie audytu technologicznego, diagnozy cyfrowej dojrzałości przedsiębiorstwa oraz opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. Co więcej, refundacja obejmuje działania inwestycyjne (zakup automatów, robotów, innych maszyn i urządzeń, oprogramowania). W jej zakres wchodzi też pomoc w procesie instalacji i wdrożenia nabytych aktywów poprzez szkolenia i doradztwo.

ZOBACZ TAKŻE: Zewnętrzne źródła finansowania wsparciem dla firm

Przedsiębiorcy mają szansę otrzymać dofinansowanie o wartości nawet do 3 mln zł na pojedynczy projekt. Dofinansowanie pokrywa aż do 85% wydatków w zależności od rodzaju wydatku i pomocy. Termin składania wniosków mija 8 listopada 2023 r.

Więcej szczegółów na dedykowanej stronie: „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”.