Rankingi

Jak Polacy personalizują swoje wnętrza?

1830648259

Jak Polacy personalizują swoje wnętrza?

Aż 96% ankietowanych podczas urządzania mieszkania podąża przede wszystkim za własnym gustem, a tylko 8% uwzględnia aktualne trendy.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Gdy nauka, praca i większość codziennych aktywności przeszły w tryb zdalny, równolegle rozpoczął się proces dostosowywania wnętrz do potrzeb. To proces, który nigdy się nie kończy, ale w kwestii aranżacji jedna rzecz pozostała stała. Okazuje się, że dla przeważającej części ankietowanych Polaków najważniejsza jest personalizacja.

Po ponad rocznym okresie izolacji możemy spokojnie powiedzieć, że nasze mieszkania stały się lustrem, w którym odbijają się osobowości i potrzeby domowników. Ubieramy domy w przedmioty, które mają pokazywać nas, a wybierane dekoracje w postaci obrazów, fototapet czy plakatów często zdradzają nasze hobby, nastroje czy tęsknoty za podróżami – komentuje Joanna Bała, Head of Product & Trends w Bimago.

Czym kierują się Polacy, urządzając swoje cztery kąty?

Funkcjonalność i komfort stanowią priorytet dla aż 97% zapytanych osób. Według uzyskanych odpowiedzi, personalizacja wystroju jest jednak prawie tak samo ważna – 96% respondentów poszukuje rozwiązań, które będą zarówno praktyczne, jak i dopasowane do indywidualnego gustu.

Co jest ważne poza personalizacją?

Przebadani przez Bimago Polacy dużą wagę przywiązują do jakości przedmiotów, z którymi budują swoją osobistą przestrzeń: trwałość wpływa na wybór wyposażenia u 94% przepytanych osób. Ogromne znaczenie ma zaplanowany budżet. Ustalonymi wcześniej ramami finansowymi kieruje się 9 na 10 ankietowanych. Polacy zwracają również uwagę na postępującą technologię – 65% ankietowanych deklaruje, że stawia na nowoczesne rozwiązania.

Co ciekawe, w aranżacji własnych czterech ścian ważniejszy od aktualnie panujących trendów jest wpływ podejmowanych decyzji na środowiska. Blisko 2/3 respondentów twierdzi, że stawia na opcje eco-friendly podczas urządzania domu.

Jakie dekoracje wnętrz wybierają Polacy?

3/4 ankietowanych Polaków do personalizacji wnętrz wykorzystuje rośliny. Tuż za ulubionymi kwiatami plasują się zdjęcia: fotografie przedstawiające ważne dla mieszkańców chwile stanowią stały element aranżacji w blisko 6 na 10 domach.

Ponad połowa ankietowanych przyznaje, że po wystroju mieszkania można łatwo odgadnąć ich zainteresowania i hobby. Wśród deklarowanych pasji, które Polacy lubią przemycać do aranżacji, najczęściej wymieniane są ogrodnictwo, literatura, podróże oraz sztuka. We wnętrzach często pojawiają się również akcenty nawiązujące do sportu, rękodzieła, fotografii czy muzyki.

Jak wyglądają polskie wnętrza?

Ankietowani Polacy najlepiej czują się w domu, w którym panuje odpowiedni klimat, sprawiający, że mogą się zrelaksować i poczuć jak u siebie. Niemal 80% ankietowanych Polaków opisuje swoje wnętrza jako przytulne. Ważna jest również spójność aranżacji (67%), pozwalająca na uniknięcie chaosu w domowym zaciszu i dbanie o porządek – 57% badanych deklaruje, że mieszka schludnie.

W urządzanych wnętrzach zdecydowanie panuje jasność. Chociaż w kwestii kolorystyki i liczebności dodatków ankietowani nie są zgodni, to 64% respondentów przyznaje, że w ich domach dużą rolę odgrywa światło. Liczne i różnorodne akcesoria dominują w mieszkaniach 35% badanych osób, z kolei na minimalizm stawia 39% zapytanych Polaków. Odmienne są również preferencje dotyczące wykorzystania kolorów w aranżacji – monochromatyczność wybiera 36% respondentów, a 43% żyje w wielobarwnych wnętrzach.

Dane pochodzą z badania Bimago przeprowadzonego w pierwszym półroczu 2021 roku. Zostało ono wykonane metodą CAWI (ankieta w formie elektronicznej) na próbie 1.055 osób.