DNA PARIS DESIGN AWARD dla Pawła Grobelnego
7 września, 2024 2024-09-07 14:23DNA PARIS DESIGN AWARD dla Pawła Grobelnego
Projektant Paweł Grobelny zdobył międzynarodową nagrodą dla najlepszej przestrzeni publicznej. Nie po raz pierwszy wyróżniono jego realizację na Jeziorze Słupeckim w Wielkopolsce.
Paweł Grobelny otrzymał właśnie po raz kolejny nagrodę DNA PARIS DESIGN AWARD w kategorii Landscape Design. Wyróżnienie otrzymał projekt zagospodarowania nadbrzeża Jeziora Słupeckiego w Wielkopolsce. Pomosty w kształcie okręgów, miejski basen na części jeziora, pomost do Kopca Szwedzkiego oraz minimalistyczne platformy nad Jeziorem Słupeckim są głównymi elementami zagospodarowania tej przestrzeni. Projekt otrzymał już w tym roku nagrodę Property Design Award 2024 dla najlepiej zaprojektowanej przestrzeni publicznej w Polsce. DNA PARIS DESIGN AWARD to kolejne wyróżnienie dla tej realizacji, jednak tym razem o wymiarze międzynarodowym.
Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe i mieszkalne. Projektował meble miejskie dla wielu europejskich miast. Jego realizacje można znaleźć m.in. w ogrodzie Albertine przed Biblioteką Królewską w Brukseli, a także w największym parku miejskim w Szanghaju. Jest autorem mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz dla dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Grobelny o projekcie wyróżnionym DNA PARIS DESIGN AWARD
Projekt zagospodarowania nadbrzeża Jeziora Słupeckiego został pozytywnie oceniony i odebrany nie tylko przez specjalistów. Stał się także turystyczną atrakcją miasta Słupcy.
Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowanie raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy i turystów do częstego korzystania z tej przestrzeni – mówi projektant o nagrodzonej właśnie realizacji.
ZOBACZ TAKŻE: Jezioro Słupeckie z projektem Grobelnego
Projekt ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formalną, a także wykorzystywaniem naturalnych materiałów – szczególnie drewna.