Newsroom

Zmiany w Grupie Roca

Grupa Roca ogłosiła zmiany w Roca Polska.

Zmiany w Grupie Roca

Grupa Roca ogłosiła zmiany w polskim Zarządzie, powołując nowego dyrektora zarządzającego. Nie tak dawno, bo w październiku Grupa przejęła niemiecką spółkę Alape.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Po 25 latach kariery w Grupie Roca Jacek Różycki, obecny dyrektor zarządzający Roca Polska, ustąpi ze stanowiska. Z dniem 1 stycznia 2024 roku przekaże on stery Markowi Słaboniowi.

Roca Polska w obliczu zmian

Marek Słaboń aktualnie pełni funkcję dyrektora sprzedaży Roca Polska. Obejmie on w konsekwencji stanowisko dyrektora zarządzającego spółek Roca Polska, Roca Poolspa oraz Royo Polska (Elita Meble). Przyszły dyrektor zarządzający ma za sobą 18 lat kariery na stanowiskach związanych ze sprzedażą i zarządzaniem produktem w Grupie Roca w Polsce i wiele sukcesów na koncie.

Marcin Dymarski, dotychczasowy dyrektor zarządzający Royo Polska (Elita Meble) obejmie stanowisko dyrektora handlowego Roca Polska. Będzie odpowiadał za integrację sił sprzedaży Roca Polska i Royo Polska w jeden spójny zespół handlowy oraz strategię rynkową w kraju i zagranicą.

Jacek Różycki jako prezes zarządu Roca Polska będzie wspierał Marka Słabonia i Marcina Dymarskiego w procesie płynnego przejmowania obowiązków. Równocześnie będzie odpowiedzialny w strukturach Grupy Roca za globalny rozwój współpracy z biznesem DIY jako Global DIY Channel Director.

Grupa Roca w posiadaniu Alape – niemieckiej marki premium

16 października 2023 r. Grupa Roca oficjalnie przejęła niemiecką spółkę Alape z siedzibą w Goslar/Hahndorf. Alape to uznana marka premium. Specjalizuje się w wytwarzaniu produktów do łazienek wykonanych ze stali emaliowanej. Dzięki przejęciu, zdecydowana większość dotychczasowych miejsc pracy zostanie utrzymana. Alape pozostanie niezależną marką z własną strategią biznesową.

Kierownictwo Alape przejął nowy zarząd, w skład którego weszli dotychczasowi pracownicy firmy:

  • Michael Gatzke (dyrektor handlowy),
  • Andrea Jürgens (dyrektorka marketingu i projektowania),
  • dr Julia Rami (dyrektorka produkcji).

Przejęcie przez Grupę Roca uratowało spółkę przed wstępnym postępowaniem upadłościowym. Ochroniło ją także przed likwidacją ponad 90 miejsc pracy. Fabryka Alape w Hahndorf niedaleko Goslar, która może pochwalić się 125-letnią historią, utrzyma produkcję i ośrodek innowacji. To tutaj Alape od lat wytwarza swoje umywalki ze stali emaliowanej. Firma wykorzystuje do tego unikalne połączenie rzemiosła i zaawansowanych technologicznie procesów.

Integracja z Grupą Roca jest dla Alape znakomitą okazją do rozbudowy struktur sprzedaży w perspektywie długoterminowej. Jest to decydujący krok, który pozwoli nam na ekspansję marki premium na wiele nowych rynków – mówi Michael Gatzke, dyrektor handlowy Alape.

Korzyści z przejęcia Alape

Przejęcie ma umożliwić budowanie przewagi obu spółek zarówno w zakresie sprzedaży, jak i pozycji rynkowej. Alape stanie się częścią struktur silnego, globalnego gracza. Otrzyma dostęp nie tylko do uczestnictwa w projektach na międzynarodową skalę. Będzie mogła również korzystać z rozbudowanej sieci dystrybucji Grupy Roca, której produkty dostępne są w 170 krajach na całym świecie. Grupa czerpać będzie natomiast z eksperckiej kompetencji Alape w zakresie stali emaliowanej. Rozszerzy też swoje portfolio o markę premium wyspecjalizowaną w obróbce materiału, którą opanowało niewielu producentów. Wysokiej klasy design Alape jest znany wśród architektów, projektantów wnętrz i klientów na całym świecie.

Wzmocnimy pozycję marki na rynku premium i będziemy ją starannie rozwijać, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Pozostaniemy wierni wysokim standardom jakości i będziemy idealnym uzupełnieniem portfolio marek Grupy Roca – dodaje Andrea Jürgens, dyrektorka marketingu i produkcji Alape.

ZOBACZ TAKŻE: Grupa Roca zainwestuje w startupy

Restrukturyzacja da spółce stabilne podstawy, dzięki czemu będzie ona nadal niezależną marką z własną strategią i kulturą korporacyjną. Główne rynki Alape znajdują się w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i krajach Beneluksu, gdzie stal emaliowana jest popularnym materiałem, z którego wykonywane są brodziki, wanny i umywalki.