Newsroom

Ważne odkrycie IKEA

1282339805

Ważne odkrycie IKEA

Koncern IKEA poinformował, że odkrył niewłaściwe postępowanie chińskiego dostawcy związane z dokumentami jeśli chodzi o pochodzenie drewna.

IKEA deklaruje wiarę w odpowiedzialność społeczną i środowiskową w całym łańcuchu dostaw. Jak informuje za pośrednictwem Biura Prasowego, w komunikacie prasowym wydanym w związku z odkryciem dokonanym przez koncern: W przypadku naszych dostaw drewna stosujemy dokładnie opracowany, kompleksowy system monitorowania. Pozwala on nam zapewnić, że drewno, które stosujemy w produktach spełnia nasze surowe wymagania, jest zgodne z odpowiednimi przepisami oraz jego pochodzenie drewna jest łatwe do ustalenia. W żadnym wypadku nie akceptujemy drewna, które nie spełnia naszych wymagań. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości podejmujemy natychmiastowe działania.

Z komunikatu wynika, że jesienią 2020 r., w ramach kompleksowego systemu monitorowania, specjaliści ds. dostaw drewna i leśnictwa IKEA proaktywnie przeprowadzili rutynową kontrolę jednego z chińskich dostawców. Podczas kontroli wykryli, że dokumenty dotyczące pochodzenia drewna zostały sfałszowane. Takie zachowanie dostawcy jest nie tylko nieetyczne, ale stanowi również wyraźne naruszenie naszych wymagań. Jest ono również sprzeczne z podstawami naszego modelu biznesowego oraz wyznawanymi przez nas wartościami. Ponieważ uważamy, że jest to niedopuszczalne, niezwłocznie przystąpiliśmy do rozwiązania zaistniałego problemu. Jest nam niezwykle przykro, że taka sytuacja miała miejsce. Uważamy, że nasi klienci powinni mieć zawsze pewność, że nasze drewno jest pozyskiwane w sposób odpowiedzialnyczytamy w komunikacie wydanym przez Biuro Prasowe IKEA.

Jak poinformowano, Grupa Inter IKEA, która odpowiada za zaopatrzenie w surowiec, wszczęła dochodzenie w tej sprawie, co doprowadziło do zakończenia współpracy z dostawcą. Wstrzymano również sprzedaż produktów, których dotyczy ta sytuacja. W przypadku 95 produktów wytwarzanych z brzozy nie jesteśmy w stanie ustalić źródła pochodzenia drewna. Sprawia to, że produkty te nie są zgodne z przyjętymi przez nas standardami jeśli chodzi o pochodzenie drewna oraz nie spełniają obietnic danych naszym klientom. Nieweryfikowalne drewno używane przez dostawcę w roku finansowym 2020 stanowiło zaledwie 0,28% naszego całkowitego zużycia drewna – przekonują zarządzający koncernem IKEA.

Obecnie globalny zespół IKEA do spraw dostaw drewna i leśnictwa składa się z ok. 40 specjalistów. Zespół nieprzerwanie pracuje nad tym, aby drewno, które trafia do łańcucha dostaw spełniało surowe wymagania. IKEA współpracuje z około tysiącem dostawców wyposażenia wnętrz i dziesiątkami tysięcy poddostawców z całego świata.