Newsroom

Sklepy JYSK z ponad milionem nowych klientów

Rami Jensen, prezes i dyrektor generalny JYSK.

Sklepy JYSK z ponad milionem nowych klientów

Dobre wyniki na wymagającym rynku globalnym, 135 sklepów otwartych w ostatnich 12 miesiącach i ponad milion nowych klientów – JYSK podsumował rok finansowy 2022/23.

Reklama
Lectra banner śródtekstowy 7500x100 16.02.-15.03.2024

W roku finansowym 2022/23 (FY23) JYSK osiągnął wynik EBIT w wysokości 3,96 mld DKK (531 mln euro). Sieć zwiększyła swoje obroty o 6,3% do 38,5 mld DKK (5,2 mld euro). Pomimo spowolnienia na globalnym rynku detalicznym sklepy JYSK obsłużyły 1,2 mln nowych klientów.

JYSK w wymagającym, pełnym wyzwań otoczeniu

Zgodnie z przewidywaniami, rok finansowy 2022/23, który trwa od 1 września do 31 sierpnia, był dla JYSK pełen wyzwań. Inflacja nadal rosła, utrzymując koszty operacyjne na wysokim poziomie oraz wpływając na siłę nabywczą konsumentów.

Firma JYSK przeciwdziałała temu, wprowadzając konkurencyjne ceny i dobrane oferty dla klientów w kluczowych kategoriach. Jedną z nich są meble ogrodowe. Dzięki temu sieć zwiększyła obroty do 38,5 mld DKK w roku finansowym 2023.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

EBIT spadł o 13,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, częściowo z powodu wahania kursów walut niektórych z największych krajów JYSK. Jednak w porównaniu z latami przed pandemią COVID, wynik EBIT za rok finansowy 2023 jest o 5,7% wyższy, niż w roku 2019/20, utrzymując długoterminową krzywą wzrostu.

Pomimo spadku wyniku EBIT, JYSK był ponad ogólnym spadkiem sprzedaży na globalnym rynku wyposażenia wnętrz. Pomogły w tym niskie ceny oraz wysokiej jakości produkty. Wszyscy możemy być bardzo dumni z naszej ciężkiej pracy i wyników w minionym roku finansowym. Dlatego chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim pracownikom za zaangażowanie i wykonywaną pracę – mówi prezes & dyrektor generalny Rami Jensen, JYSK.

Pierwsze sklepy JYSK w Turcji

W roku finansowym 2022/23 JYSK otworzył swoje pierwsze sklepy w Turcji. Sieć informuje, że prace nad kolejnymi są w toku.

Łącznie, w roku finansowym 2023, JYSK otworzył 135 nowych sklepów. Ponadto sieć zainwestowała w rekordową liczbę aktywności, która wyniosła 619 relokacji i powiększeń istniejących sklepów oraz modernizacji do najnowszej koncepcji sklepu 3.0. Dwie trzecie wszystkich sklepów JYSK zostało przeprojektowanych zgodnie z nową koncepcją.

W roku finansowym 2023 JYSK otworzył najnowocześniejsze centrum dystrybucji na Węgrzech, które jest największym tego typu obiektem i stanowi inwestycję o wartości 200 mln euro. Centrum dystrybucji zapewni szybszy i bardziej wydajny wewnętrzny łańcuch dostaw do sklepów oraz do klientów JYSK.

Firma w dalszym ciągu będzie inwestowała w rozwiązania informatyczne, aby realizować strategię „Seamless and closer to customers”. Rozwiązanie Unified Commerce umożliwi klientom rozpoczynanie i kończenie zamówień w sklepach stacjonarnych lub internetowych, niezależnie od tego, gdzie rozpoczęła się ich podróż zakupowa.

Nasze plany ekspansji nie zwalniają tempa. Planujemy otworzyć co najmniej tyle samo sklepów w kolejnym roku finansowym i chcemy jeszcze bardziej zbliżyć się do naszych klientów, aby mieć pewność, że będziemy odpowiadać na ich potrzeby zakupowe w zakresie wyposażenia domu – mówi Rami Jensen.

Globalny rynek detaliczny nadal jest bardzo nieprzewidywalny, ponieważ klienci wciąż wahają się i ustalają priorytety dotyczące sposobu wydawania pieniędzy. Jednak inflacja spada, a łańcuchy dostaw ulegają normalizacji. Koszty operacyjne nadal utrzymują się na wysokim poziomie, ale oczekuje się ich spadku w nadchodzącym roku.

Pomimo niepewności w otaczającym nas świecie, nadal koncentrujemy się na długoterminowym celu, jakim jest wzrost i ekspansja. JYSK jest znany ze wspaniałych skandynawskich ofert, a klienci nadal wybierają nas, kiedy szukają nowego łóżka, mebli ogrodowych lub dekoracji do domu, ale także ze względu na wysoki poziom obsługi klienta. Nadal podążamy właściwą drogą – mówi Rami Jensen.

Rok finansowy 2023 w liczbach

  • Obrót: 38,5 mld DKK (5,2 mld euro)
  • Wzrost obrotów: +6,3%
  • EBIT: 3,96 mld DKK (531 mln euro) w porównaniu z 4,56 mld DKK w 2021/22
  • Liczba nowych sklepów: 135
  • Liczba aktywności w sklepach: 619 (obejmuje relokacje i powiększenia istniejących sklepów oraz aktualizacje do najnowszej koncepcji sklepu 3.0)
  • Liczba nowych klientów: 1,2 mln

Sklepy JYSK w Polsce

Polska wciąż pozostaje jednym z głównych rynków JYSK w skali globalnej. JYSK Polska zakończył rok finansowy 2023, trwający od września 2022 do sierpnia 2023 z wynikiem 3,1 mld złotych w całkowitej sprzedaży, wliczając eksport. Konsekwentnie rozwijana jest wielokanałowość sprzedaży, w efekcie czego sprzedaż w kanale online wzrosła o 13% w porównaniu do roku poprzedniego

Obecnie sieć obejmuje 293 sklepy JYSK na terenie całego kraju. W ubiegłym roku finansowym otworzonych zostało 21 nowych sklepów. Dodatkowo 33 sklepy zostały zmodernizowane do konceptu 3.0. W centrum zainteresowania pozostają duże miasta, jak: Warszawa, Wrocław, Kielce, Rzeszów, Olsztyn, Lublin, Toruń, jak i mniejsze miejscowości. W ubiegłym roku finansowym otworzone zostały również dwa sklepy w formacie XL (z ekspozycją produktów dostępnych online): w Warszawie oraz w Kielcach.

JYSK Polska otrzymał również prestiżowe wyróżnienie od magazynu Forbes dla najlepszego pracodawcy w Polsce, zajmując drugie miejsce w branży handlu detalicznego.

ZOBACZ TAKŻE: Liczba klientów i obroty JYSK znów w górę

JYSK w Polsce nadal szeroko angażuje się w działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Kilkanaście tysięcy produktów, wycofanych ze sprzedaży z powodu drobnych wad jakościowych, znalazło się drugim obiegu i zostały przekazane do szpitali w Ukrainie, Polskiej Akcji Humanitarnej, czy Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi.