Newsroom

Produkcja mebli w cieniu pandemii

Fot. Alexandercho, Freepik.

Produkcja mebli w cieniu pandemii

Według analizy przygotowanej przez B+R Studio, w której firma powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja mebli rośnie.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

B+R Studio przypomina, że rok 2020 mija w cieniu pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19. Warto zatem przyjrzeć się jak prezentowała się w ostatnim czasie produkcja mebli w podziale na cztery grupy monitorowanych przez GUS: „meble do siedzenia przekształcalne w miejsca do spania”, „meble drewniane, w rodzaju stosowanych w kuchni”, „meble drewniane, w rodzaju stosowanych w sypialni” i „meble drewniane, w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach w ujęciu ilościowym”.

Według danych GUS w październiku 2020 r. mebli do siedzenia przekształcalnych w miejsca do spania wyprodukowano 253 tys. szt. i jest to o 3% więcej niż we wrześniu. Jednocześnie w porównaniu do października 2019 roku jest to ilość mniejsza o 9%.

Produkcja mebli kuchennych z dużym spadkiem

W przypadku mebli drewnianych, w rodzaju stosownych w kuchni, produkcja w październiku wyniosła 408 tys. sztuk i w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku jest to mniej o 15%. W zestawieniu z wrześniem bieżącego roku ilość ta jest większa o 4%.

Kolejną grupą są meble drewniane, w rodzaju stosowanych w sypialni, których w październiku 2020 roku wyprodukowano 663 tys. szt. i jest to więcej o 3% we wrześniu oraz o 2% więcej niż w październiku 2019 roku.

Ostatnią monitorowaną grupą są meble drewniane w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach. Ilość wyprodukowanych mebli tego rodzaju w październiku br. równa była 3 178 tys. szt. i jest to 3% więcej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. W porównaniu do września obecnego roku jest to jednak niewielki 1% spadek.

W podsumowaniu analizy B+R Studio zaznacza, że sumując wszystkie cztery grupy mebli – ilość wyprodukowanych sztuk w okresie styczeń-październik 2020 roku wyniosła 35 738 tys. i jest ona mniejsza o 7% niż analogicznym okresie poprzedniego roku.

Więcej o produkcji mebli w najnowszym raporcie „Polskie Meble Outlook 2021” B+R Studio.