Newsroom

Pierwsze targi w Niemczech już od 30 maja

Messe Düsseldorf.

Pierwsze targi w Niemczech już od 30 maja

Targi w Niemczech wznowią działalność. Władze Nadrenii Północnej-Westfalii zdecydowały, że od końca maja organizowane będą mniejsze targi specjalistyczne. Rząd tego landu rozpoczyna stopniowe odmrażanie branżowych imprez.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Polska branża targowa wciąż czeka na decyzje rządu odnośnie przyszłości imprez targowych, a „Meble Polska”, które odbyły się w dniach 25-28 lutego były dla przemysłu meblarskiego ostatnim międzynarodowym wydarzeniem przed wybuchem pandemii. Tymczasem za zachodnią granicą już niebawem będzie można organizować branżowe imprezy. Polska Izba Przemysłu Targowego poinformowała, że targi w Niemczech będą stopniowo odblokowywane. Na taki krok zdecydowały się władze Nadrenii Północnej-Westfalii, jednego z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Niemiec. Głównym ośrodkiem jest tu Düsseldorf, zaliczany do grona wiodących centrów targów branżowych Europy. Stanowić to może pozytywny sygnał także dla reszty kraju i dalej Europy. Mamy nadzieję, że i nasze władze skorzystają z tych doświadczeń – mówi Beata Kozyra, prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Plan odmrażania branży targowej

Nadrenia Północna-Westfalia, jako jeden z pierwszych niemieckich landów, postanowiła rozpocząć odmrażanie działalności gospodarczej. Armin Laschet, premier tego regionu, przedstawił plan odblokowywania poszczególnych dziedzin życia. Jednym z jego punktów jest możliwość organizowania kongresów i targów branżowych dla mniejszej liczby osób już od 30 maja.

To ważny krok w kierunku ponownego uruchomienia przemysłu targowego. Targi, w perspektywie krótko- i średnioterminowej, to bardzo ważny element ożywiania niemieckiej gospodarki przede wszystkim jako platforma innowacji i współpracy – zauważa Jörn Holtmeier, dyrektor zarządzający AUMA – Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Targowego. Jego zdaniem, ważny już dziś sygnał dla targów to stopniowe otwieranie firm hotelowych i restauracyjnych planowane przez kraje związkowe.

Jak informuje Polska Izba Przemysłu Targowego, od 4 maja w Niemczech obowiązują nowe przepisy dotyczące stopniowego znoszenia poszczególnych ograniczeń. Każdy land ma dużą autonomię. Nadrenia Północna-Westfalia jest dla niemieckiej gospodarki i demografii kluczowa. W porównaniu z innymi krajami związkowymi mieszka w niej najwięcej osób. Podczas trwającej pandemii ten kraj związkowy znalazł się wśród trzech najbardziej poszkodowanych, jeżeli chodzi o liczbę chorych. Trafia tu też aż blisko 25% całego polskiego eksportu do Niemiec. Na terenie Nadrenii Północnej Westfalii działa wiele firm zagranicznych i jest ona zróżnicowana etnicznie, co przekłada się na ożywione kontakty międzynarodowe tutejszych przedsiębiorców. Znajduje się tu również jedna z największych i najsłynniejszych przestrzeni targowych w Europie.

Skoro więc właśnie w tym landzie, boleśnie niedawno doświadczonym, jego władze zaproponowały tak jasne odmrażanie gospodarki i wyraźnie uwzględniły branżę targową, stanowić to może pozytywny sygnał także dla reszty kraju i dalej Europy. Mamy nadzieje, że i nasze władze skorzystają z tych doświadczeń, chociażby dlatego, że polska gospodarka w największym stopniu połączona jest właśnie z niemiecką – mówi Beata Kozyra z Polskiej Izby Przemysłu Targowego i przypomina, że polska branża targowa czeka dziś na konkretne decyzje rządu o odblokowywaniu imprez targowych.

Targi w Niemczech: nowe reguły

Władze Nadrenii Północnej-Westfalii obwarowały przyzwolenie na organizację mniejszych targów branżowych spełnieniem licznych warunków związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa. Dotyczą one również innych odmrażanych dziedzin życia, co znajduje się w przedstawionym przez premiera landu planie. Trzeba zatem będzie przestrzegać nowych reguł higieny, zachowywać odstęp czy zakładać maski w miejscach publicznych. Większe imprezy targowe, a więc takie, w których udział brać będzie ponad 1 tys. osób, muszą jeszcze poczekać co najmniej do końca wakacji.

Niemieccy organizatorzy targów i sama AUMA służą radą i fachową wiedzą właściwym organom. Opracowaliśmy już propozycje dotyczącego organizacji targów, aby spełniały one wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, higieny i zasad odległości podczas przeprowadzania takich imprez – informuje Jörn Holtmeier, zaznaczając, że istotnym czynnikiem w organizacji targów będzie otwarcie granic i wznowienie transgranicznych podróży służbowych.

Danie przez władze zielonego światła większym imprezom targowym zależeć będzie również od spełnienia warunków zawartych w planie odmrażania na najbliższe tygodnie. Niezbędne jest tu bowiem stałe monitorowanie sytuacji, badania ok. 10 wskaźników, dalsze prace nad rozpoznaniem działania wirusa (we współpracy z landowym uniwersytetem), monitorowanie gospodarki, przeprowadzanie dużej ilości testów itp. Dla władz Nadrenii Północnej-Westfalii ważne jest, by społeczeństwo zaakceptowało nowe reguły bezpieczeństwa i je stosowało. Jednym z używanych przez władze landu wskaźników jest liczba dostępnych łóżek w szpitalach. Dziś dysponują 1/3 wolnych łóżek, co oznacza, że można leczyć także inne choroby, nie tylko te wywołane koronawirusem. Każdy land był w innym stopniu doświadczony pandemią, każdy ma inny poziom strat i wymaga celowych, indywidualnych działań dostosowanych do regionu.