Newsroom

Pierwsze targi w Niemczech już od 30 maja

Messe Düsseldorf.

Pierwsze targi w Niemczech już od 30 maja

Targi w Niemczech wznowią działalność. Władze Nadrenii Północnej-Westfalii zdecydowały, że od końca maja organizowane będą mniejsze targi specjalistyczne. Rząd tego landu rozpoczyna stopniowe odmrażanie branżowych imprez.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Polska branża targowa wciąż czeka na decyzje rządu odnośnie przyszłości imprez targowych, a „Meble Polska”, które odbyły się w dniach 25-28 lutego były dla przemysłu meblarskiego ostatnim międzynarodowym wydarzeniem przed wybuchem pandemii. Tymczasem za zachodnią granicą już niebawem będzie można organizować branżowe imprezy. Polska Izba Przemysłu Targowego poinformowała, że targi w Niemczech będą stopniowo odblokowywane. Na taki krok zdecydowały się władze Nadrenii Północnej-Westfalii, jednego z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Niemiec. Głównym ośrodkiem jest tu Düsseldorf, zaliczany do grona wiodących centrów targów branżowych Europy. Stanowić to może pozytywny sygnał także dla reszty kraju i dalej Europy. Mamy nadzieję, że i nasze władze skorzystają z tych doświadczeń – mówi Beata Kozyra, prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Plan odmrażania branży targowej

Nadrenia Północna-Westfalia, jako jeden z pierwszych niemieckich landów, postanowiła rozpocząć odmrażanie działalności gospodarczej. Armin Laschet, premier tego regionu, przedstawił plan odblokowywania poszczególnych dziedzin życia. Jednym z jego punktów jest możliwość organizowania kongresów i targów branżowych dla mniejszej liczby osób już od 30 maja.

To ważny krok w kierunku ponownego uruchomienia przemysłu targowego. Targi, w perspektywie krótko- i średnioterminowej, to bardzo ważny element ożywiania niemieckiej gospodarki przede wszystkim jako platforma innowacji i współpracy – zauważa Jörn Holtmeier, dyrektor zarządzający AUMA – Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Targowego. Jego zdaniem, ważny już dziś sygnał dla targów to stopniowe otwieranie firm hotelowych i restauracyjnych planowane przez kraje związkowe.

Jak informuje Polska Izba Przemysłu Targowego, od 4 maja w Niemczech obowiązują nowe przepisy dotyczące stopniowego znoszenia poszczególnych ograniczeń. Każdy land ma dużą autonomię. Nadrenia Północna-Westfalia jest dla niemieckiej gospodarki i demografii kluczowa. W porównaniu z innymi krajami związkowymi mieszka w niej najwięcej osób. Podczas trwającej pandemii ten kraj związkowy znalazł się wśród trzech najbardziej poszkodowanych, jeżeli chodzi o liczbę chorych. Trafia tu też aż blisko 25% całego polskiego eksportu do Niemiec. Na terenie Nadrenii Północnej Westfalii działa wiele firm zagranicznych i jest ona zróżnicowana etnicznie, co przekłada się na ożywione kontakty międzynarodowe tutejszych przedsiębiorców. Znajduje się tu również jedna z największych i najsłynniejszych przestrzeni targowych w Europie.

Skoro więc właśnie w tym landzie, boleśnie niedawno doświadczonym, jego władze zaproponowały tak jasne odmrażanie gospodarki i wyraźnie uwzględniły branżę targową, stanowić to może pozytywny sygnał także dla reszty kraju i dalej Europy. Mamy nadzieje, że i nasze władze skorzystają z tych doświadczeń, chociażby dlatego, że polska gospodarka w największym stopniu połączona jest właśnie z niemiecką – mówi Beata Kozyra z Polskiej Izby Przemysłu Targowego i przypomina, że polska branża targowa czeka dziś na konkretne decyzje rządu o odblokowywaniu imprez targowych.

Targi w Niemczech: nowe reguły

Władze Nadrenii Północnej-Westfalii obwarowały przyzwolenie na organizację mniejszych targów branżowych spełnieniem licznych warunków związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa. Dotyczą one również innych odmrażanych dziedzin życia, co znajduje się w przedstawionym przez premiera landu planie. Trzeba zatem będzie przestrzegać nowych reguł higieny, zachowywać odstęp czy zakładać maski w miejscach publicznych. Większe imprezy targowe, a więc takie, w których udział brać będzie ponad 1 tys. osób, muszą jeszcze poczekać co najmniej do końca wakacji.

Niemieccy organizatorzy targów i sama AUMA służą radą i fachową wiedzą właściwym organom. Opracowaliśmy już propozycje dotyczącego organizacji targów, aby spełniały one wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, higieny i zasad odległości podczas przeprowadzania takich imprez – informuje Jörn Holtmeier, zaznaczając, że istotnym czynnikiem w organizacji targów będzie otwarcie granic i wznowienie transgranicznych podróży służbowych.

Danie przez władze zielonego światła większym imprezom targowym zależeć będzie również od spełnienia warunków zawartych w planie odmrażania na najbliższe tygodnie. Niezbędne jest tu bowiem stałe monitorowanie sytuacji, badania ok. 10 wskaźników, dalsze prace nad rozpoznaniem działania wirusa (we współpracy z landowym uniwersytetem), monitorowanie gospodarki, przeprowadzanie dużej ilości testów itp. Dla władz Nadrenii Północnej-Westfalii ważne jest, by społeczeństwo zaakceptowało nowe reguły bezpieczeństwa i je stosowało. Jednym z używanych przez władze landu wskaźników jest liczba dostępnych łóżek w szpitalach. Dziś dysponują 1/3 wolnych łóżek, co oznacza, że można leczyć także inne choroby, nie tylko te wywołane koronawirusem. Każdy land był w innym stopniu doświadczony pandemią, każdy ma inny poziom strat i wymaga celowych, indywidualnych działań dostosowanych do regionu.