Newsroom

Niższy import mebli do Polski

472901146

Niższy import mebli do Polski

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że o blisko połowę zmniejszyła się wartość importowanych do Polski mebli.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Jak zauważa B+R Studio: Analizy Rynku Meblarskiego wartość importowanych do Polski mebli w okresie od stycznia do kwietnia br. wyniosła 824 mln euro wobec 940 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku (dynamika 0,88). To informacja przygotowana na podstawie oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących grup mebli CN 9401-9404.

W samym kwietniu br. wartość importu wyniosła 120 mln euro, co oznacza niższą wartość o 47% w porównaniu do kwietnia ub.r. (228 mln euro). Wśród monitorowanych grup mebli, jedynie dla grupy obejmującej meble medyczne (9402) odnotowano wzrost o ponad 40% w porównaniu do kwietnia ub.r. Dla pozostałych grup mebli dynamika tego zjawiska wynosiła od 0,42 do 0,67.

Czy wobec niższego importu polscy producenci mebli mogą się spodziewać wyższej sprzedaży na krajowym rynku? Czy import mebli do Polski pozostanie na niższym poziomie przez dłuższy czas, czy jest to może jedynie stan przejściowy? Odpowiedzi na te pytania poznamy zapewne już niebawem.