Newsroom

Nie ma zgody na kolejne podwyżki cen drewna

nowe zasady sprzedaży drewna na rok 2023 oznaczają podwyżki cen

Nie ma zgody na kolejne podwyżki cen drewna

Jedyną rewolucyjną zmianą, jaką zaproponowały Lasy Państwowe w nowych zasadach sprzedaży drewna na rok 2023, jest drastyczna podwyżka cen wyjściowych. To budzi sprzeciw branży.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego opublikowała dzisiaj stanowisko dotyczące nowych zasad sprzedaży drewna na rok 2023. Izba podkreśla, że zaproponowane przez Lasy Państwowe zmiany należy uznać za kosmetyczne. Przedsiębiorcy zwracają natomiast uwagę na drastyczny wzrost cen wyjściowych. Na kolejne podwyżki cen drewna nie ma zgody przemysłu. Organizacje branżowe apelują o interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego i obiecują walkę o zmianę absurdalnych zasad sprzedaży drewna.

Pełną treść pisma PIGPD publikujemy poniżej: 

Stanowisko dotyczące zasad sprzedaży drewna na rok 2023

Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy ogłoszenie zasad sprzedaży drewna na rok 2023. Trzon w zasadzie nie został zmieniony, a zmiany jakie zaproponowały Lasy Państwowe należy określić mianem kosmetycznych.

Trudno nazwać rewolucyjną zmianą, zmniejszenie o 5% wagi ceny do 80%. Punktowanie przerobu, jego głębokości, miałoby sens jedynie w przypadku znacznego zwiększenia ilości punktów, obecnie leśnicy proponują 10 punktów.

Jedyną rewolucyjną zmianą jaką nam zaproponowano jest drastyczna podwyżka cen wyjściowych. Algorytm jaki nam pokazano na ostatnim spotkaniu zakłada, że w skrajnych przypadkach sosna W może kosztować ponad 40% więcej już na starcie!

Drewno liściaste będzie jeszcze droższe. Oznacza to iż ostateczny koszt zakupu surowca może być wyższy nawet o 60%!

Na takie działanie nie ma zgody. Wszystkie organizacje branżowe zadecydowały o napisaniu listu otwartego do Premiera Morawieckiego, który ukaże się w najbliższy poniedziałek w kilku gazetach ogólnopolskich.

Zostaliśmy zaskoczeni tak szybkim ogłoszeniem nowych rozwiązań, jeszcze 7 września proszono nas o przedstawienie naszych uwag do proponowanych zasad przez Lasy Państwowe. Zapewniano nas o woli kontynuacji szukania kompromisu. Organizacje branżowe jednym głosem wystosowały odpowiednie pismo w którym przedstawiliśmy nasze uwagi. Co więcej, w trakcie spotkania w sposób merytoryczny odnosiliśmy się do zapisów z którymi nie mogliśmy się zgodzić. Informowaliśmy Państwa w komunikacie z dnia 20 września o stanie rozmów i oczekiwaniach.

Niestety lasy Państwowe bez żadnego uprzedzenia skierowały do nas pismo o zaprzestaniu dalszych negocjacji i natychmiast, kilka godzin później, została ogłoszona decyzja 107 DG LP Józefa Kubicy.

Chcemy Państwa zapewnić, że będziemy walczyć o zmianę proponowanych zasad. Nie ma zgody Izby oraz pozostałych organizacji na tak drastyczne podwyżki cen surowca.

Z wyrazami szacunku

Prezydent PIGPD Marek Kubiak

Rada PIGPD

Biuro PIGPD