Branża

Porządek i organizacja w przedpokoju

Katarzyna Jaros-Puzio, projektantka wnętrz w IKEA Retail w Polsce.

Porządek i organizacja w przedpokoju

Katarzyna Jaros-Puzio, projektantka wnętrz w IKEA Retail w Polsce, o tym jak w polskich realiach powinna wyglądać organizacja przedpokoju.

Z punktu widzenia domownika, dobrze jest jeśli przedpokój ma dużo miejsc do przechowywania. Realia polskiego budownictwa są jednak takie, że przedpokoje czy przedsionki są zazwyczaj bardzo ciasne. Pełnią jednocześnie rolę korytarza z wejściami do kolejnych pomieszczeń. W takich warunkach organizacja przedpokoju staje się dużym wyzwaniem.

Poprawnie urządzony przedpokój składa się z funkcjonalnie wyposażonych szaf, systemów przechowywania, dobrego oświetlenia, komód oraz luster. Lustra to szczególnie przydatne rozwiązania w niewielkich przestrzeniach, które pomogą optycznie je powiększyć. To prawda, że przedpokój powinien być przede wszystkim funkcjonalny, ale nie zapominajmy, że to również część naszego domu. Dlatego warto dodać tam element, który będzie to odzwierciedlał.

Warto pomyśleć o najmłodszych domownikach i umożliwić im codzienne wyjścia z domu dodając niżej powieszone haczyki, miejsce do zakładania butów czy wieszając bezpieczne lusterko na wysokości ich wzroku. Dzięki temu dzieci uczą się samodzielności a my oszczędzamy czas.

ZOBACZ TAKŻE: Przedpokój: nasza wizytówka

Czasami nawet jedna mała zmiana potrafi sprawić, że wnętrze nabierze charakteru. Polacy skupiają się przede wszystkim na urządzaniu kuchni czy pokoju dziennego. Pomieszczenia takie jak korytarze, przedpokoje, spiżarnie i składziki uciekają się na dalszy plan. Oczywiście, nie spędzamy tam tak wiele czasu, ale to w końcu tam znajduje się dużo rzeczy, z których często korzystamy, np. ubrania typu kurtki czy buty, akcesoria do sprzątania, klucze, sprzęty sportowe, torebki, parasole i wiele, wiele innych. Przedpokój jest szczególnie ważny również dlatego, że to przestrzeń, która wita domowników oraz gości po przekroczeniu progu. Warto więc utrzymywać w niej porządek i organizację, nie tylko po to, żeby spiesząc się mieć wszystko pod ręką i o niczym nie zapomnieć, ale także czuć komfort, wracając do mieszkania.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2022