Porządek i organizacja w przedpokoju
29 września, 2022 2023-01-31 13:21Porządek i organizacja w przedpokoju

Porządek i organizacja w przedpokoju
Katarzyna Jaros-Puzio, projektantka wnętrz w IKEA Retail w Polsce, o tym jak w polskich realiach powinna wyglądać organizacja przedpokoju.
Z punktu widzenia domownika, dobrze jest jeśli przedpokój ma dużo miejsc do przechowywania. Realia polskiego budownictwa są jednak takie, że przedpokoje czy przedsionki są zazwyczaj bardzo ciasne i pełnią jednocześnie rolę korytarza z wejściami do kolejnych pomieszczeń. W takich warunkach organizacja przedpokoju staje się dużym wyzwaniem.
Poprawnie urządzony przedpokój składa się z funkcjonalnie wyposażonych szafSzafa – szafa (z niem.), armaria (z łac.); mebel o konstrukcji skrzyniowej, jedno- lub wieloczęściowy, przeważnie w kształcie prostopadłościanu z drzwiami lub żaluzjami, czasami z szufladami u dołu lub u góry, wewnątrz z półkami lub wieszakiem. Jakie są rodzaje szaf? W zależności od przeznaczenia powstało wiele odmian o różnorodnych konstrukcjach (a mianowicie konstrukcji wieńcowej, konstrukcji stojakowej oraz konstrukcji oskrzyniowej), rozmiarach,, systemów przechowywania, dobrego oświetlenia, komódKomoda – komoda (z fr. „wygoda”), mebel skrzyniowy najczęściej w formie prostokątnej skrzyni, składającej się z górnej płyty roboczej (początkowo drewnianej, później często marmurowej), ścian bocznych lub boków, ściany tylnej i szuflad (przeważnie dwóch, trzech lub czterech), umieszczonych od frontu i wysuwanych w linii poziomej. Jak zbudowana jest komoda? Całość wsparta na niskich nogach, początkowo będących przedłużeniem pionowych ramiaków stelaża, oraz luster – to szczególnie przydatne rozwiązania w niewielkich przestrzeniach, które pomogą optycznie je powiększyć. To prawda, że przedpokój powinien być przede wszystkim funkcjonalny, ale nie zapominajmy, że to również część naszego domu, dlatego warto dodać tam elementElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne, który będzie to odzwierciedlał.
Warto pomyśleć o najmłodszych domownikach i umożliwić im codzienne wyjścia z domu dodając niżej powieszone haczyki, miejsce do zakładania butów czy wieszając bezpieczne lusterko na wysokości ich wzroku. Dzięki temu dzieci uczą się samodzielności a my oszczędzamy czas.
ZOBACZ TAKŻE: Przedpokój: nasza wizytówka
Czasami nawet jedna mała zmiana potrafi sprawić, że wnętrze nabierze charakteru. Polacy skupiają się przede wszystkim na urządzaniu kuchniKuchnia – 1) pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków, przechowywania produktów spożywczych, naczyń do serwowania, gotowania potraw itp. W kuchni istotne jest zapewnienie ergonomii pracy, który uwarunkowany jest tworzeniem tzw. trójkąta ergonomicznego, na który wpływają następujące strefy: przechowywania produktów, obróbki produktów i zmywania naczyń oraz przygotowania potraw i obróbki termicznej (lodówka, zlewozmywak, kuchenka). Jakie są rodzaje kuchni? Układ funkcjonalny uwarunkowany jest czy pokoju dziennego, a pomieszczenia takie jak korytarze, przedpokoje, spiżarnie i składziki uciekają się na dalszy plan. Oczywiście, nie spędzamy tam tak wiele czasu, ale to w końcu tam znajduje się dużo rzeczy, z których często korzystamy, np. ubrania typu kurtki czy buty, akcesoria do sprzątania, klucze, sprzęty sportowe, torebki, parasole i wiele, wiele innych. Przedpokój jest szczególnie ważny również dlatego, że to przestrzeń, która wita domowników oraz gości po przekroczeniu proguPróg – dolny poziomy element ościeżnicy. Trwale połączony ze stojakiem prawym i lewym. Najczęściej wykonany z drewna lub metalu. Występuje w drzwiach zewnętrznych i drzwiach wewnętrznych wejściowych, rzadziej w drzwiach wewnątrzlokalowych. 2) W języku potocznym: początek czegoś, graniczna wielkość czegoś (np. prób bólu, dolny próg przychodów itp.) 3) Też: przeszkoda utrudniająca osiągnięcie jakiegoś celu. Źródło: PN-B-91000:1996 Stolarka budowlana. Terminologia.. Warto więc utrzymywać w niej porządek i organizację, nie tylko po to, żeby spiesząc się mieć wszystko pod ręką i o niczym nie zapomnieć, ale także czuć komfort, wracając do mieszkania.
Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2022