Nasilają się kradzieże drewna
22 grudnia, 2022 2023-01-11 12:58Nasilają się kradzieże drewna
Z lasów znikały ostatnio nie tylko bożonarodzeniowe drzewka, ale i inne drzewaDrzewa – duże, wieloletnie rośliny o pojedynczym, wyraźnie wykształconym pniu i mniej lub bardziej wyraźnej koronie. Organizmy nie mające sobie równych pod względem wymiarów (wysokość – do ok. 100 m, np. Eucalyptus regnans – eukaliptus królewski, rosnący w Australii) i długowieczności (długość życia – do ok. 5 tys. lat, np. Pinus longaeva – sosna długowieczna, rosnąca w Kalifornii). Źródło: L.. Policja przekazała nam dane, z których wynika, że proceder ten przybiera w ostatnim czasie na sile.
Tylu kradzieży leśnych nie było od lat. Policyjna statystyka nie pozostawia żadnego pola do interpretacji – od blisko dekady liczba przestępstw stwierdzonych malała z roku na rok. Ostatni wzrost kradzieży drewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, odnotowano w roku 2011. Czy 2022 zapisze się na kartach policyjnych statystyk niechlubnymi rekordami?
Poprosiliśmy Komendę Główną Policji o dane dotyczące kradzieży drewna. Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że od 1 stycznia 2022 roku do 31 października 2022 odnotowano 569 wykroczeń z art. 120 § 1 Kodeksu wykroczeń – Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewoDrzewa – duże, wieloletnie rośliny o pojedynczym, wyraźnie wykształconym pniu i mniej lub bardziej wyraźnej koronie. Organizmy nie mające sobie równych pod względem wymiarów (wysokość – do ok. 100 m, np. Eucalyptus regnans – eukaliptus królewski, rosnący w Australii) i długowieczności (długość życia – do ok. 5 tys. lat, np. Pinus longaeva – sosna długowieczna, rosnąca w Kalifornii). Źródło: L. wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 500 złotych.
W statystykach coraz więcej kradzieży drewna
Inna statystyka pokazuje, jak duży jest wzrost przestępstw stwierdzonych z art. 290 kodeksu karnego:
§ 1. Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież.
§ 2. W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.
Od stycznia do października 2021 roku stwierdzono 172 takie przestępstwa, w analogicznym okresie 2022 roku – ponad dwa razy więcej, bo aż 381. Dodajmy, że w całym roku 2020 przestępstw stwierdzonych było 248, zaś w roku 2019 – 240.