Międzynarodowy Dzień Lasów: sadzenie drzew w całej Polsce
21 marca, 2025 2025-03-23 15:18Międzynarodowy Dzień Lasów: sadzenie drzew w całej Polsce

Międzynarodowy Dzień Lasów: sadzenie drzew w całej Polsce
Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”.
W całej Polsce odbywają się dzisiaj społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. Międzynarodowy Dzień Lasów to wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody. Jednak nie tylko tego dnia warto przypominać, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.
Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków, od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam, gdzie je pozyskują, sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju.
Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja Lasy na nowe 100-lecie to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych
Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę. Dzięki temu lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo. A to zwiększa ich odporność na choroby i zmiany klimatu.
Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na ziemiach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat. Jednak zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzi się dużo wcześniej.
W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las się odnowi, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.
Międzynarodowy Dzień Lasów – dołącz do wspólnego świętowania!
Akcja Lasy na nowe 100-lecie to nie tylko sadzenie drzew. Międzynarodowy Dzień Lasów to przede wszystkim rozmowy i spotkania. Mają one przybliżyć Polakom to, jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna.
W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji Lasy na nowe 100-lecie chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski – mówi Witold Koss, dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
W ramach akcji Las na nowe stulecie odbędą się:
- Sadzenia drzew w całej Polsce z różnymi grupami społecznymi.
- Ogólnodostępne sadzenia lasów w nadleśnictwach. Każdy będzie mógł posadzić własne drzewo i w ten symboliczny sposób przyczynić się do ochrony i trwałości lasu.
- Spotkania z leśnikami, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o gospodarowaniu lasami i o pracy leśników.
Ze względu na warunki atmosferyczne i różnice dotyczące początku okresu wegetacyjnego, społeczne sadzenia lasów w nadleśnictwach w północno-wschodniej Polsce odbędą się w kwietniu.
Wszystkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć między innymi na na stronach internetowych nadleśnictw w okolicy, a także na stronach internetowych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.
Źródło: Lasy Państwowe.