Newsroom

Meblarska lokomotywa pędzi dalej

Meblarska lokomotywa.

Meblarska lokomotywa pędzi dalej

Jeszcze wiosną 2020 r., gdy gospodarki wielu państw świata zostały zamknięte przez kolejne lockdowny, wydawało się, że polskim meblarzom nie uda się utrzymać wyników z lat poprzednich. Jednak po rekordowych miesiącach letnich i jesiennych stało się jasne, że 2020 rok zakończy się wartością produkcji sprzedanej mebli wyższą niż w 2019 roku

Czwarty kwartał na plus, a cały rok 2020?

Z danych B+R Studio wynika, że w ostatnim kwartale 2020 roku wartość produkcji sprzedanej mebli wyniosła 13,3 mld zł, tj. o 9% więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. A zatem cały rok 2020 firmy małe, duże i średnie zakończyły z wynikiem wartości produkcji sprzedanej na poziomie ok. 46,8 mld zł, co jest wynikiem o 200 mln zł lepszym niż w roku poprzedzającym.

Reklama
banner-przewodnik-architekta-300x250

Lepiej w sypialni i salonie

W ostatnim kwartale 2020 roku wzrosła ilość wyprodukowanych mebli drewnianych w rodzaju stosowanych w sypialni oraz mebli drewnianych w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach (odpowiednio o 4% i 15%) w stosunku czwartego kwartału 2019 roku Spadła natomiast ilość mebli do siedzenia przekształcanych w miejsca do spania i mebli drewnianych w rodzaju stosowanych w kuchni (odpowiednio o 4% i 15%).

Produkujemy mniej mebli

W całym 2020 roku wolumen produkcji mebli we wszystkich grupach zmniejszył się w stosunku do roku 2019. Najmniejszy spadek odnotowano w grupie mebli drewnianych w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach, których wyprodukowano 31.218 tys. sztuk, co jest ilością o 1% mniejszą w porównaniu do roku 2019.

Ale drożej je sprzedajemy?

Największy spadek ilości wyprodukowanych w 2020 roku mebli odnotowano w grupie mebli drewnianych stosowanych w kuchni (o 19%) oraz mebli do siedzenia przekształcanych w miejsca do spania (o 13). Płynie stąd prosty wniosek: spadki w produkcji zrekompensowane zostały przez wzrosty cen mebli.

Pełny raport autorstwa Mileny Dorozińskiej i Mateusza Strzelczyka z B+R Studio już w marcowym wydaniu miesięcznika „BIZNES.meble.pl”.

By otrzymywać każde wydanie miesięcznika „BIZNES.meble.pl”KUP PRENUMERATĘ.
Jeśli chcesz być na bieżąco OBSERWUJ NASZ PROFIL.