Design

Świat designu wspomina Mistrza

Alessandro Mendini.

Świat designu wspomina Mistrza

18 lutego 2019 r. design stracił wielką osobowość, projektanta mądrego, utalentowanego i niezwykle skromnego. Dziś mijają dokładnie dwa lata od dnia, w którym odszedł Alessandro Mendini.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Alessandro Mendini, przyczyniając się do rozpowszechnienia postmodernizmu, odegrał ogromną rolę, nie tylko we włoskim, ale także w światowym designie. Jest uznawany za mistrza narracji. Przedmioty powinny opowiadać historie, powinno się je dać czytać jak książkę – twierdził włoski projektant. Jego wielkość pozostawała w cieniu skromności.

Nie sposób było tego nie zauważyć, gdy na stoisku marki Comforty, podczas Salone del Mobile.Milano, pojawił się najwyraźniej lekko speszony obecnością ekipy telewizyjnej i podążającą za nim kamerą. Z jednej strony świadomość jego geniuszu onieśmielała stykające się z nim osoby, a z drugiej strony jego zachowanie było ujmująco naturalne.

Alessandro Mendini urodził się 16 sierpnia 1931 r. w Mediolanie i wychowywał w domu, który zaprojektował Piero Portaluppi. Dorastał wśród fascynujących obrazów Alberta Saviniego, Gino Severiniego, Massimo Campigliego, Giorgio Morandiego oraz wielu innych dzieł modernistów należących do rodzinnej kolekcji. Właśnie to otoczenie miało największy wpływ na rozwój jego kreatywności.

Alessandro Mendini jako redaktor

Mendini miał okazję współpracować z takimi architektami, jak Ernesto Nathan Rogers, Marcell Nizzoli oraz Gio Ponti. Z racji tego, że poza projektowaniem był zainteresowany również pisaniem i teoretyzowaniem, kierował pismami „Casabella” (1970-1976), „Modo” (1977-1981) oraz „Domus” (1980-1985 i 2010). Praca nad kreowaniem kolejnych pism lub ich prowadzeniem toczyła się na równi z tworzeniem grupy Alchimia.

Od początku realizował bajeczne obiekty, meble, prototypy, produkty, obrazy, teksty, scenerie i instalacje. Były one zarazem kontrowersyjne i paradoksalne, żartobliwe i literackie i przeplatały się wzajemnie. Alessandro Mendini rozpoczął również współpracę z takimi firmami, jak Alessi, Philips, Swatch oraz wieloma innymi, ponadto występował w roli konsultanta, pracując dla różnych producentów (wliczając tych z Bliskiego Wschodu), tworząc dla nich wizje rozwoju poprzez dobry design.

Włoski projektant był laureatem nagrody Compasso d’Oro of Design, którą zdobywał kolejno w 1979, 1981 i 2014 r., otrzymał tytuł Chevalier des Arts et des Lettres we Francji, a także tytuł honorowy od Ligi Architektów Nowego Jorku (Architectural League of New York). Przyznano mu tytuł doctora honoris causa Politechniki Mediolańskiej oraz École Normale Supérieure de Cachan we Francji. Był profesorem honorowym Rady Akademickiej w Akademii Sztuk Pięknych Guangzhou w Chinach oraz obywatelem honorowym miasta Guangzhou. W Chicago odebrał European Prize for Architecture.

Prace Alessandro Mendiniego znajdują się zarówno w kolekcjach prywatnych, jak i państwowych zbiorach na całym świecie. W projektach sygnowanych jego nazwiskiem da się dostrzec dwie strony natury włoskiego designera. Jedna jest skryta i introwertyczna, druga skierowana bardziej na pracę w zespole.

Atelier Mendini w Mediolanie

W 1989 r. wraz z bratem architektem Francesco Mendinim otworzył Atelier Mendini w Mediolanie. Atelier zaprojektowało kompleks fabryczny dla firmy Alessi w Omegni, basen olimpijski w Trieście, stacje metra oraz koncepcję odnowienia ratusza w Neapolu, Byblos Art & Design Hotel Villa Amistà w Weronie, biura dla firmy Trend z Vincenzy, rewitalizację trzech obszarów przemysłowych w dzielnicy Bovisa w Mediolanie, odnowienie promenady we włoskim mieście Catanzaro.

Inne wspólne projekty to: wieża w Hiroshimie (Japonia), Groninger Museum w Holandii, dzielnica miejska w Lugano w Szwajcarii, biurowce Madsack w Hanowerze, budynek handlowy w Lörrach (Niemcy), nową siedzibę Triennale w Mediolanie, Muzeum Ceramiki w Icheon w Korei wraz z założeniem przestrzeni targowej oraz wiele innych projektów w Europie i USA.

Nie tylko my patrzymy na przedmioty, one też patrzą na nas – to słowa, które stały się credo artystów na całym świecie, a ich autor – Alessandro Mendini – dał się poznać jako projektant o wysokim stopniu empatii. Nie zależało mu na tym, by szokować, chciał sprawiać, by ludzie stawali się szczęśliwsi.

Wybieram utopię – powiedział mistrz. Świat designu stracił właśnie wielką osobowość, projektanta mądrego, utalentowanego, a przy tym niezwykle skromnego. Alessandro Mendini odszedł 18 lutego br. Żegnaj Maestro!