Newsroom

Komu pandemia dała się najmocniej we znaki?

recesja

Komu pandemia dała się najmocniej we znaki?

Negatywne skutki kryzysu odczuwa 7 na 10 MŚP. Kłopoty mają firma, albo jej kontrahenci, którzy przytłoczeni pandemią tracą płynność finansową – podaje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Przybywa sytuacji, w których firmy muszą się upomnieć o należność. Z informacji, którymi podzielił się Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że ponad jedna czwarta średnich firm bez wahania dopomina się o zaległe zapłaty. Dużo gorzej jest wśród mikroprzedsiębiorców, wśród których jedynie co dziesiąty upomina się o należne mu pieniądze.

W badaniu przeprowadzonym przez Keralla Research dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, które objęło mikro, małe i średnie firmy zadeklarowały one, że o swoje należności w czasach pandemii niemal natychmiast po upływie terminu płatności zabiega co szóste przedsiębiorstwo (16,7%), prawie co czwarte (23,9%) stosuje różne podejścia w zależności od dłużnika, a najwięcej, bo niemal połowa cierpliwie czeka i stara się zrozumieć.

Co znamienne najbardziej wyrozumiałe są firmy zatrudniające do 9 osób i małe z załogą od 10 do 49 osób. Gdy aż 26,5% średnich firm (od 50 do 249 pracowników) od razu przystępuje do ofensywy, wśród mikro  przedsiębiorców takie zachowanie ma we krwi, a może bardziej w procedurze działania jedynie 10,9%, a wśród małych firm 15,8%. Jest to wynik zarówno obaw o dalszą współpracę w relacjach z większymi podmiotami, ale też braku procedur – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.