Newsroom

Kierunek Indie – kraj wielu możliwości dla polskiego meblarstwa

W 2007 r. Taj Mahal (Indie) został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Kierunek Indie – kraj wielu możliwości dla polskiego meblarstwa

Pomimo wyzwań w otoczeniu globalnym, takich jak ponowne zakłócenia w łańcuchach dostaw, wzrost napięć geopolitycznych czy presja inflacyjna, Indie to jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek świata.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

Pierwsza istotna informacja o tym kraju jest taka, iż według szacunków PKB Indii w 2023 r. wyniosło 3,54 bln USD. Dla porównania PKB Polski to 0,68 bln USD. Pod względem populacji Indie są aż 36 razy większe od Polski, natomiast PKB tylko o 4,6 razy.

Indie szansą dla przemysłu meblarskiego

Nie bez znaczenia są także dane na temat struktury wieku ludności, która wskazuje, że Indie mają relatywnie młodą populację. Według wstępnych szacunków w 2024 r. 65 lat i więcej ma mieć zaledwie 6,8% społeczeństwa. Podczas gdy 24,5% nie skończy nawet 15 lat. Dla porównania w Polsce to odpowiednio 19,8% i 14,2%.

Nie da się zaprzeczyć, że w Indiach mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym, a głównym beneficjentem tego są dynamicznie rozwijające się obszary miejskie. To oznacza rosnący popyt na meble i szansę dla przemysłu meblarskiego – czytamy w analizie B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Rynek meblarski w Indiach

W obliczu powyżej opisanych zjawisk B+R Studio Tomasz Wiktorski opracowało raport „Rynek meblarski w Indiach”. Publikacja powstała, by pomóc lepiej zrozumieć potencjał tego perspektywicznego kraju.

Wśród danych poddanych analizie znajdują się te dotyczące eksportu mebli z krajów unijnych do Indii. Na ich podstawie stwierdza się, że łączna ich wartość wzrosła z 99 mln euro w 2020 r. do ponad 162 mln euro w 2023 roku. Najwyższą dynamikę wzrostu rok do roku odnotowano w 2022 roku, która wyniosła 1,31 (152,5 mln euro w 2022 r. wobec 116,7 mln euro w 2021 r.) – informuje B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, iż w przypadku wolumenu, w latach 2021-2022 utrzymywał się dodatni trend wzrostu, osiągając wynik na poziomie 13,7 tys. ton. Natomiast w 2023 r. odnotowano wartość wolumenu równą 10,3 tys. ton, co oznacza 15% spadek w porównaniu do roku poprzedniego.

Jak informuje B+R Studio Tomasz Wiktorski, wśród największych dostawców mebli z krajów unijnych do Indii są Niemcy. Według danych Eurostatu wartość eksportu z tego kraju w 2023 r. równa była 41,6 mln euro wobec 43,5 mln euro w 2022 r (dynamika 0,96). Blisko połowę eksportu z Niemiec stanowiły elementy meblowe (udział 46,3%). Drugim rodzajem mebli pod względem udziału w eksporcie są meble kuchenne, a ich udział wyniósł ponad 13%.

ZOBACZ TAKŻE: Namaste

Podsumowując, wysokie PKB Indii i jego prognozowany wzrost w kolejnych latach w zestawieniu z populacją kraju i urbanizacją, to oznaki olbrzymiego potencjału gospodarczego, szczególnie w dynamicznie rozwijających się obszarach miejskich.

Młoda struktura demograficzna Indii dodatkowo sprzyja rozwojowi i wzrostowi popytu na różnorodne produkty, w tym meble. Z uwagi na ograniczony popyt na meble w Europie, eksporterzy powinni szukać nowych rynków zbytu poza Europą. Trend wzrostowy wartości eksportowanych mebli z krajów UE do Indii powinien w kolejnych latach utrzymać się. Polscy producenci mebli, rozważający rozwój działalności poza Europą, powinni zatem przyjrzeć się bliżej indyjskim perspektywom eksportowym – czytamy w analizie B+R Studio Tomasz Wiktorski.

ZOBACZ TAKŻE: Meble z Europy mają szansę w Indiach

Szczegółowe dane na temat potencjału Indii zawiera raport, który opracowało B+R Studio Tomasz Wiktorski. Nie tylko pomoże on lepiej zrozumieć ten dynamicznie rozwijający się rynek, ale też pozwoli ocenić, czy eksport mebli do tego kraju jest strategicznie korzystnym kierunkiem dla firmy.

Źródło: B+R Studio Tomasz Wiktorski