Jubileuszowa, 40. DREMA większa niż przed rokiem
9 lipca, 2024 2024-07-09 12:09Jubileuszowa, 40. DREMA większa niż przed rokiem
Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, które odbędą się w dniach 10-13 września 2024 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ponownie przyciągną do Poznania kilkanaście tysięcy specjalistów z branży drzewnej i meblarskiej.
Największe w Polsce targi branży drzewnej świętują w tym roku 40-lecie. Już od 10 września, podczas targów DREMA 2024 w Poznaniu, zwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszymi maszynami i technologiami do obróbki drewna i produkcji mebli.
Cztery dekady targów DREMA
Po raz pierwszy DREMA odbyła się w roku 1978. Już wówczas cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Początkowo wydarzenie odbywało się w cyklu dwuletnim, na przemian z Wystawą Maszyn i Urządzeń do Produkcji Meblarskiej, prezentującą ofertę wyłącznie polskich wystawców. W 1994 r., z uwagi na dynamiczny rozwój i potencjał branży drzewnej w Polsce, zdecydowano o zmianie formuły na coroczną.
Na przestrzeni lat DREMA ewoluowała, dodatkowo poszerzając zakres tematyczny. Wydarzenie stawało się coraz bardziej popularne zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych wystawców oraz zwiedzających. Szczególny wzrost zainteresowania nastąpił w latach 90., kiedy możliwe stało się całkowite otwarcie polskiego rynku. W ostatnich latach tematykę DREMY rozszerzono o narzędzia, materiały oraz komponenty przeznaczone do produkcji mebli, zarówno skrzyniowych, jak i tapicerowanych.
Targi DREMA są jednymi z nielicznych targów na świecie, które w okresie pandemii odbywały się regularnie, zgodnie z kalendarzem. Nie odnotowały żadnej przerwy z powodu COVID-19. Obecnie DREMA jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej centrum zaopatrzenia dla producentów mebli. O znaczeniu poznańskich targów świadczy fakt, że DREMA jest jednym z kilkunastu światowych wydarzeń dedykowanych przemysłowi obróbki drewna, które są oficjalnie popierane przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna (EUMABOIS). Ponadto, wydarzenia towarzyszące targom – takie jak akcja charytatywna Drema Dzieciom oraz projekt Drema Design – dołączyły do interdyscyplinarnego projektu „Nowy Europejski Bauhaus” (NEB), zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2020 r., wspierającego wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju
DREMA będzie większa niż rok temu
Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo pozytywnie. Będzie większa od ubiegłorocznej odsłony, zarówno pod względem powierzchni ekspozycji, jak i liczby wystawców. Ponownie do udziału w tym wydarzeniu zgłosiły się największe firmy, które zaprezentują innowacyjne rozwiązania. Zademonstrują także technologie jutra, przeznaczone dla obróbki drewna oraz przemysłu drzewno-meblarskiego i tartacznego.
Wystawa obejmie również maszyny do rozkroju i szycia tkanin, komponenty do produkcji mebli oraz akcesoria meblowe, jak również kleje i lakiery. Aktualna lista wystawców znajduje się na stronie targów.
Ponadto na zwiedzających czekać będzie strefa DREMA Tools, w której firma ITA Tools wraz z partnerami zaprezentuje pełną gamę narzędzi dla stolarzy i rzemieślników. Odbędą się tu warsztaty z kompleksowej obróbki nowoczesnych materiałów oraz pokazy ostrzenia narzędzi innowacyjną metodą ablacji laserowej. Z kolei w Strefie TRENDY 2024 swoje nowości przedstawią producenci okuć i akcesoriów meblarskich.
Fabryka Mebli na Żywo i DREMA DZIECIOM
Ponownie w jednym z pawilonów działać będzie Fabryka Mebli na Żywo. To kolejna odsłona projektu DREMA DZIECIOM. Jest to akcja charytatywna, przeprowadzana w formie pokazowej produkcji mebli na żywo. Organizują ją Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a także Grupa MTP. Natomiast partnerem wykonawczym jest firma Lazzoni Group.
Wydarzenie zaprezentuje najnowsze technologie produkcji mebli, łącząc szlachetny cel z praktyczną edukacją. W dodatku powierzchnia 2 tys. m2 stanie się areną praktycznych umiejętności dla studentów. Wyprodukowane w trakcie targów meble zostaną przekazane do Żłobka Samorządowego w Myślenicach oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jastrowiu.
Sporą część wystawy poświęcono pracom w drewnie, narzędziom ręcznym i elektronarzędziom. To gratka nie tylko dla profesjonalistów, ale też majsterkowiczów i miłośników DYI. Z myślą o nich powstanie DREMA Hobby.
Natomiast we współpracy z grupą Narzędzioholicy.pl odbędzie się Akcja-Renowacja, której efektem będzie rekonstrukcja antycznego mebla.
Merytorycznie o branży, czyli Akademia DREMY
W programie przewidzianych jest ponad 20 wydarzeń: konferencji i paneli dyskusyjnych. Będą one dotyczyły aktualnej sytuacji rynkowej oraz automatyzacji i mechanizacji procesów produkcyjnych w duchu przemysłu 4.0. W przeddzień targów odbędzie się kolejna edycja Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW. Podczas tej międzynarodowej konferencji organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego mowa będzie o szansach i zagrożenia dla sektora leśno-drzewnego w najbliższych latach. Eksperci z Polski i zagranicy przedstawią, jak radzić sobie z aktualnymi wyzwaniami i przygotować rozwiązania chroniące rodzime firmy.
O perspektywach przemysłu meblarskiego i drzewnego oraz wyzwaniach związanych z zaopatrzeniem branży w surowce drzewne dyskutować będą uczestnicy IX Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego. Jego organizatorem jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli. Wydarzenie, które odbędzie się 11 września 2024 r., zgromadzi menedżerów z czołowych przedsiębiorstw. Omówią oni kierunki zmian, nadchodzące wyzwania i strategie rozwoju w branży. OIGPM przygotowuje również VI Spotkanie Kobiet związanych z branżą meblarską. Wśród nowych wydarzeń odbędzie się I edycja Forum Młodych Technologów, skierowanego do przyszłych specjalistów oraz kadry dydaktycznej.
W tym roku swoją kontynuację będzie miała również akcja Las Dremy. W 2023 r. zainicjował ją zespół targów DREMA. Tegoroczne działania, przeprowadzane we współpracy z partnerem wykonawczym Posadzimy.pl, to przede wszystkim okazja do wspólnego zalesienia ubogich w drzewa terenów Polski. Podczas wydarzenia każdy z gości targów będzie mógł zgłosić się do udziału w projekcie poprzez przekazanie danych kontaktowych, a w zamian – w jego imieniu – zostanie posadzone podczas finału akcji jedno drzewo. Każdy uczestnik otrzyma także indywidualny certyfikat potwierdzający jego zaangażowanie. Projekt ma na celu promocję idei zrównoważonego rozwoju dla przemysłu drzewno-meblarskiego, a w rezultacie przyczynienia się do odnowienia cennych zasobów natury, z których korzysta branża.
Termin DREMA 2024
- Co? Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA
- Gdzie? Międzynarodowe Targi Poznańskie
- Kiedy? 10-13 września 2024, godz. 10:00-17:00 (13 września do 16:00)
DREMA 2024 – bilety
Osoby zawodowo związane z branżą drzewną lub meblarską mają darmowy wstęp we wszystkie cztery dni targów – wystarczy wejść na stronę www.tobilet.pl, wybrać targi DREMA 2024, zarejestrować się i odebrać bilet. Z kolei dla majsterkowiczów hobbystów przygotowano bilety w specjalnej niższej cenie.
Więcej informacji na stronie targów DREMA.