Newsroom

Innowacyjna technologia w Schattdecor

Schattdecor z lotu ptaka.

Innowacyjna technologia w Schattdecor

Prace nad nową maszyną lakierniczą Schattdecor PML12 zostały zainspirowane przez firmę IKEA, a konkretnie przez standard „as natural wood”, który zakłada, że powierzchnie lakierowane (ani żadne surowce użyte przy ich produkcji) nie zawierają formaldehydu. Stąd decyzja o uruchomieniu PML12 w Tarnowie Podgórnym oraz o modernizacji maszyn PML7 i PML8 w Głuchołazach, co umożliwi produkcję folii bezformaldehydowych.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

PML12 dedykowana jest przede wszystkim do produkcji folii białych, wolnych od emisji formaldehydu. Innowacyjność tej maszyny polega na nakładaniu dwóch warstw lakieru, utwardzanych strumieniem elektoronów (EB – Electron Beam). Proces produkcyjny jest realizowany przy użyciu lakierów EB pigmentowych oraz transparentnych. Jest to innowacja technologiczna na skalę światową. Ponadto maszyna jest wyposażona w zupełnie nowy system nawilżania papieru bazujący na dyszach wodnych (dotychczas wykorzystywana była do tego celu para wodna) oraz układ pomiaru naniesienia on-line poszczególnych warstw lakierów. Układy aplikacyjne zostały zmodyfikowane poprzez zmianę konfiguracji wałków zacierających oraz szereg mniejszych technologicznych usprawnień i nowości. Bardzo istotny jest przy tym aspekt ekologiczny – zminimalizowanie odpadów lakierniczych, znaczna redukcja emisji CO2, niekorzystanie bezpośrednio z paliw kopalnych, a w przyszłości szerokie zastosowanie dla tzw. zielonej energii elektrycznej, która jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr czy słońce.

W projekt powstania PML12 zaangażowany był bardzo szeroki zespół specjalistów z Polski, Niemiec i innych krajów. Inwestycja w PML12 jest poparta wieloletnim doświadczeniem i zgromadzonym know how. Podstawą do jej rozwoju była technologia EB. Testy technologiczne z lakierowaniem EB zostały rozpoczęte w Schattdecor w 2012 r.

Utwardzanie w technologii EB

Utwardzanie strumieniem elektronów to proces, w którym wykorzystuje się wiązkę przyspieszonych elektronów, w celu zapoczątkowania reakcji chemicznych (polimeryzacji). W metodzie konwencjonalnej suszenie odbywa się przy użyciu gorącego powietrza.

 • Główne zalety nowej technologii to: bardzo krótki czas utwardzania, co daje wysoką wydajność, małe gabaryty urządzenia EB oraz polepszone własności powłoki (podwyższona odporność na zarysowania i negatywny wpływ substancji chemicznych). Jest to technologia bezrozpuszczalnikowa.
 • Urządzenie nie jest radioaktywne – nie emituje promieniowania bez przyłożonego do niego napięcia i jest bardzo dobrze zabezpieczone (osłonione).
 • Lakiery EB to 100% polimery – w procesie ich produkcji nie jest stosowana woda. 100% masy lakieru aplikowanego zostaje na powierzchni powlekanej.
 • Wyeliminowano odparowywanie rozpuszczalnika i stosowanie tradycyjnych utwardzaczy.
 • Utwardzając energią elektryczną eliminujemy używanie paliw kopalnych w procesie technologicznym. Dotychczas bowiem, do suszenia lakieru wykorzystywaliśmy ciepło pozyskane ze spalania gazu ziemnego.

Eliminacja formaldehydu

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy) jest bezbarwnym gazem o gryzącym zapachu. To konserwant, substancja chemiczna o silnym, toksycznym działaniu na grzyby i bakterie. Jest obecny w większości organizmów żywych, znajdziemy go w wielu przedmiotach domowych; ma zastosowanie w produkcji przedmiotów użytkowych: kosmetyków, tkanin, farb i lakierów, klejów, tworzyw sztucznych, papieru, płyt drewnopochodnych.

Maszyna PML12 Schattdecor.
Maszyna PML12 dedykowana jest przede wszystkim do produkcji folii białych, wolnych od emisji formaldehydu.

Formaldehyd po dostaniu się w większej dawce do organizmu może powodować problemy ze zdrowiem.Zagrożenie stanowi długa ekspozycja na działanie formaldehydu (inhalacja par w wysokim stężeniu), przyjęcie do przewodu pokarmowego, kontakt ze skórą. W wysokiej koncentracji działa drażniąco na spojówki oczu i błony śluzowe dróg oddechowych, powoduje zaburzenia czynności płuc.

Dlatego też wprowadzono określone normy emisyjne dla formaldehydu, również w materiałach drewnopochodnych. Klasy emisji formaldehydu w materiałach drewnopochodnych przedstawiają się następująco:

 • E0 – emisja nie wyższa niż w przypadku naturalnego drewna,
 • E1 – emisja maksymalnie 0,1 ppm,
 • E2 – emisja maksymalnie 1 ppm,
 • E3 – emisja do 2,3 ppm.

W przypadku IKEA regulacje te na przestrzeni lat wyglądały następująco:

 • Od 2008 r. – zmiana standardu płyty wiórowej z E2 na CARB II.
 • Od 2019 r. – wdrożenie wymagań wg tzw. nowych regulacji niemieckich (EN 16516).
 • 2018-21 – wykluczenie kleju mocznikowo-formaldehydowego z procesu produkcji.
 • Od 2020 r. – obniżenie limitu emisji HCHO dla folii z 1,3mg/h/m2 do 0,65 mg/h/m2.
 • Od 1 lipca 2022 r. – wdrożenie standardu bezemisyjnego dla folii preimpregnat (EB, DL).

Oznacza to, że od 1 lipca 2022 r. wszelkie folie produkowane w Schattdecor Polska dla zastosowania w meblach oferowanych przez IKEA są bezformaldehydowe, zgodnie ze standardem „as natural wood”.

Rozwój folii w Schattdecor

Pierwszym produktem w portfolio Schattdecor, łączącym zadruk i lakierowanie w technologii EB był Smartfoil EVO. Folia ta stanowiła przełom w zakresie technologii produkcji, połączyła bowiem optykę forniru oraz naturalność, dzięki zastosowaniu efektów synchronicznych.

Na przestrzeni kolejnych lat Schattdecor kontynuował swoją misję, produkując imitujące naturę powierzchnie dekoracyjne. Wdrażając nowe systemy lakierowania powstała folia Smartfoil MAT+ z efektem supermatu oraz Smartfoil Nature, gdzie poprzez odpowiednie zestawienie różnych poziomów zmatowienia powierzchni, uzyskana została struktura do złudzenia imitująca naturalne drewno.

Od lipca 2022 r. folie produkowane w technologii EB stanowią 70% całości produkcji folii w Schattdecor Polska.