Newsroom

Import sklejki z Chin pod lupą Komisji Europejskiej

Jarosław Michniuk, prezes Paged Morąg.

Import sklejki z Chin pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wszczyna nowe dochodzenie antydumpingowe przeciwko Chinom. Zostało ono zainicjowane na wniosek dziewięciu wiodących europejskich producentów sklejki, którzy utworzyli konsorcjum Greenwood. Członkiem wspierającym to Konsorcjum jest Paged.

Reklama
Słownik meblarski. Materiałoznastwo nie tylko dla profesjonalistów. Banner reklamowy śródtekstowy 750x200 px.

Komisja Europejska ogłosiła dziś rozpoczęcie nowego dochodzenia antydumpingowego. Unia bierze pod lupę nieuczciwy cenowo import sklejki liściastej z Chin do Unii Europejskiej. Z proceduralnego punktu widzenia wszczęcie dochodzenia po raz pierwszy w historii wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Będzie wymagało rejestracji całego importu chińskiej sklejki liściastej na granicach UE. Umożliwiłoby to europejskim urzędnikom celnym pobieranie dodatkowych ceł z mocą wsteczną. Dojdzie do tego w przypadku ich nałożenia w wyniku ustaleń Komisji po zakończeniu dochodzenia.

Import sklejki z Chin pod obserwacją Unii

W komunikacie Konsorcjum możemy przeczytać:

Dochodzenie zbada teraz, czy chińscy producenci rzeczywiście stosują dumping sklejki liściastej w UE i jakie są konsekwencje tych praktyk dla europejskich przedsiębiorstw. Kilka innych krajów i rynków, w tym USA, Maroko, Turcja i Korea Południowa, podjęło już działania w celu ochrony własnego przemysłu przed podobnymi nieuczciwymi praktykami handlowymi.

Cieszymy się z pozytywnego rozpatrzenia wniosku Konsorcjum Greenwood przez Komisję i rozpoczęcia dochodzenia, którego przebieg będziemy bacznie obserwować. Samo dochodzenie trwa do 14 miesięcy, jednakże tak jak to miało miejsce w przypadku postępowania przeciwko rosyjskim producentom sklejki brzozowej, Komisja Europejska może nałożyć tzw. cła tymczasowe już po około 6 miesiącach. Cieszymy się także z zapowiedzi Komisji o rejestracji importu sklejek liściastych na granicy UE, gdyż to umożliwia zastosowanie ceł retroaktywnych – komentuje decyzję Komisji Jarosław Michniuk, prezes zarządu Paged Morąg.

Jak podkreśla Konsorcjum, wiele krajów chroni swoje rynki i cały łańcuch wartości przeciwko taniemu importowi z Chin. Przykładowo USA nałożyły na chińską sklejkę cło w wysokości 200%.

My również spodziewamy się wysokich wartości dodatkowego cła na chińską sklejkę – dodaje Jarosław Michniuk.

Sankcje na Rosję i Białoruś sprzyjają Chinom

Paged od lat aktywnie wspiera działania na rzecz uczciwej konkurencji na unijnym rynku sklejki. Firma była współzałożycielem Konsorcjum Woodstock. Na jego wniosek Komisja Europejska przeprowadziła postępowanie antydumpingowe i nałożyła cła na rosyjską sklejkę. KE zrobiła to jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. Ponadto nałożyła cła także na Turcję i Kazachstan za omijanie tych regulacji.

Nałożenie sankcji na sklejkę z Rosji i Białorusi, sprawiło, że kraje te próbują znaleźć sposoby na dotarcie ze swoim nielegalnym towarem na rynek UE. Jednym z kierunków który dzisiaj zyskuje dynamicznie na znaczeniu są Chiny. Pamiętając, że już dzisiaj Chiny są największym dostawcą sklejki do Unii Europejskiej, tak bardzo istotne jest aby handel z tym krajem odbywał się zgodnie z regulacjami WTO – wyjaśnia Jarosław Michniuk.

ZOBACZ TAKŻE: W 2023 r. 19 proc. rynku sklejki stanowił nielegalny import

Według Eurostatu, w 2023 roku, UE zaimportowała z Chin około 750 tys. m3 sklejki z drewna liściastego o wartości 327 mln euro. Stanowiło to ponad połowę importu i 30% całego rynku UE.