Newsroom

Ile potrwa złota polska jesień w meblarstwie?

1271525663

Ile potrwa złota polska jesień w meblarstwie?

Wrzesień zawsze był bardzo dobrym okresem dla producentów mebli. Jednak w tym roku padł absolutny rekord sprzedaży. Czy kolejne miesiące również będą rekordowe?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Według B+R Studio analizy rynku meblarskiego był to najlepszy wrzesień w historii polskiej branży meblarskiej.

Koniec wakacji i początek roku szkolnego sprawiają, że oczy i portfele konsumentów kierują się między innymi ku nowemu umeblowaniu. W tym roku padł jednak absolutny rekord sprzedaży, co bez wątpienia powinno cieszyć polską branżę meblarską.

Według danych GUS produkcja sprzedana mebli we wrześniu 2020 r. wyniosła 4,668 mld zł, co jest o 14% (573 mln zł) lepszym wynikiem niż w analogicznym okresie 2019 r. Jednocześnie wynik ten jest wyższy aż o 23,5% w stosunku do września 2018 r. Oznacza to, że we wrześniu br. wartość wyprodukowanych mebli była większa o blisko 900 mln zł większa niż przed dwoma laty. Dane GUS wskazują także na 17% (685 mln z) wzrostu we wrześniu w stosunku do sierpnia br.

Należy nadmienić również, że sumarycznie ostatnie cztery miesiące tego roku, tj. czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień odnotowały bardzo wysoki średni wzrost w stosunku do tego samego okresu 2019 r. Na podstawie danych GUS B+R Studio szacuje, że jest to wzrost o 15%.

Co wpłynęło na taki stan rzeczy? Bez wątpienia zniesione obostrzenia w okresie letnim i chęć konsumentów do nadrobienia odłożonych w czasie przez „lockdown” zakupów mebli. Czy następne miesiące również będą rekordowe ? Niestety, październik przyniósł drugą, ewidentnie silniejszą falę COVID-19, a wraz z nią powrót sporej części obostrzeń, które mogą wyhamować ten wzrost.