Newsroom

Drewno jako surowiec strategiczny?

Załadunek drewna.

Drewno jako surowiec strategiczny?

Drewno powinno być surowcem strategicznym – z takim apelem Lasy Państwowe zwróciły się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych, zaapelował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmiany w prawie. Mają one przede wszystkim ograniczyć eksport polskiego drewna poza Unię Europejską. Lasy Państwowe dostarczają drewno głównie na polski rynek (jedynie 0,03% [trzy setne procenta] stanowi cały bezpośredni eksport) i są żywo zainteresowane tym, by drewno – jako surowiec strategiczny – pozostało w kraju i było przerabiane w Polsce.

Drewno należy traktować jako surowiec strategiczny

Polska branża drzewna co roku odnotowuje deficyt drewna na poziomie od 3 do 4 milionów m3. To można przeliczyć jako od 2,22 do 2,96 mln ton. By go wyrównać polscy przedsiębiorcy muszą kupować drewno za granicą.

Tymczasem eksportem surowca za granicę zajmują się pośrednicy. To właśnie oni – zgodnie z prawem – kupują drewno od Lasów Państwowych. Następnie sprzedają je poza granice naszego kraju, a Lasy Państwowe nie mają żadnych podstaw prawnych, by im tego zabronić.

Eksport drewna z Polski

Jak wynika z danych GUS, w latach 2019-2023 z Polski sprzedano za granicę 14,3 mln ton nieprzetworzonego (tzw. okrągłego) drewna. Najwięcej wyeksportowano do Niemiec – 5,3 mln ton. Do innych krajów wysłano 5,1 mln ton, do Chin trafiło 4 mln ton drewna, czyli 28% eksportu tego surowca.

Proponowane przez Lasy Państwowe zmiany w Ustawie o Zachowaniu Narodowego Charakteru Strategicznych Zasobów Naturalnych Kraju oraz Ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów, pozwolą na zmianę tej trudnej dla polskiej branży drzewnej, a więc także dla gospodarki całego kraju, sytuacji.

Pamiętajmy, że branża drzewna w Polsce wypracowuje 2,5 % naszego PKB, jest to więc, zwłaszcza, w dzisiejszych, niespokojnych czasach, zasób o charakterze strategicznym. Chcemy zrobić wszystko co możliwe, żeby nie był on eksportowany poza granice Unii Europejskiej – powiedział Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Proponowane zmiany w prawie zostały wypracowane przez Lasy Państwowe. Dziś, jest szansa na położenie kresu wywożeniu polskiego nieprzetworzonego drewna poza teren UE.

Co proponują Lasy Państwowe?

Wnioskodawcy proponują wprowadzenie na okres 3 lat, tj. w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. zakazu wywozu drewna poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Za złamanie tego zakazu postulują kary aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości do 5 mln euro.

Wprowadzenie tych zmian leży w interesie polskiej gospodarki, a więc nas wszystkich. To ważne, żeby polskie drewno zostawało w kraju i by polskim przedsiębiorcom bardziej opłacało się przerabiać je w Polsce na gotowe produkty niż sprzedawać nieprzerobione za granicę – mówi Piotr Poziomski Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Jeżeli tak by było, to szacujemy, że zysk dla naszej gospodarki byłby o 12 razy większy – dodaje Piotr Poziomski.

Warto zaznaczyć, że drewno oprócz swojej strategicznej funkcji w krajowej gospodarce, jest także najbardziej przyjaznym środowisku i w 100 % odnawialnym surowcem. Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i tak ważne dla klimatu zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami.

ZOBACZ TAKŻE: Zasady sprzedaży surowca drzewnego po nowemu?

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy zrównoważonej gospodarki i badania naukowe. Wsłuchując się w głosy społeczeństwa przygotowują 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Źródło: Lasy Państwowe.