Newsroom

Dalsze spadki we Włoszech

Kompletna linia Stream do okleinowania płyt meblowych, wyposażona w automatyczne systemy podawania i odbioru Winner marki Biesse. Fot. Teknika.

Dalsze spadki we Włoszech

II półrocze nie przyniosło zaskakujących wiadomości, a kwartalne badanie Biura Studiów Acimall pokazuje trudną sytuację i dalszy spadek zamówień na maszyny i narzędzia do obróbki drewna.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Wynik, które podało Biuro Studiów Acimall – zrzeszenia włoskich firm z branży drzewno-meblarskiej – był nieunikniony, biorąc pod uwagę zamknięcie fabryk w kwietniu i powolne, stopniowe ożywienie działalności produkcyjnej w maju. Wprawdzie czerwiec był już „w pełni operacyjny”, ale nie mógł uratować końcowego wyniku drugiego kwartału, głęboko dotkniętego masowymi zwolnieniami i pracą zdalną, co nieuchronnie zmieniło model organizacyjny większości firm. Możemy więc tylko czekać na wzrost popytu, który według kilku źródeł jest oczekiwany w najbliższych miesiącach, zarówno z rynku krajowego, jak i zagranicznego.

Kwartalne badanie – przeprowadzone na statystycznej próbie reprezentującej całą branżę – pokazuje, że włoski przemysł maszyn i narzędzi do obróbki drewna w okresie kwiecień-czerwiec br. odnotował 39,2% spadek zamówień w porównaniu z tym analogicznym okresem ubiegłego roku, na co złożyły się 34,2% spadek popytu międzynarodowego i jeszcze większy spadek popytu krajowego (o 59,2%).

Jeśli chodzi o oczekiwania właścicieli firm, to 7% ankietowanych oczekuje wzrostu produkcji (w porównaniu z 12% w pierwszym kwartale br), podczas gdy 86% spodziewa się spadku produkcji (w porównaniu z 69% w okresie styczeń-marzec). Pozostałe 7% wskazuje na stabilną sytuację (w porównaniu z 19% w poprzednim kwartale).