Branża w walce z koronawirusem
26 marca, 2020 2023-03-22 16:49Branża w walce z koronawirusem
Do walki z epidemią koronawirusa włączyły się przedsiębiorstwa z branży meblarskiej. Niemal codziennie pojawiają się nowe doniesienia o gestach solidarności firm, które angażują się w pomoc służbie zdrowia.
Polskie firmy z branży meblarskiej udowadniają, że nieobca jest im społeczna odpowiedzialność. Pomoc przybiera różne formy: od wsparcia finansowego poprzez produkcję maseczek ochronnych, po gotowość udostępnienia powierzchni targowych na szpitale polowe.
Milion złotych na walkę z koronawirusem przekazała Agata. Sieć salonów z meblami i akcesoriami do wyposażenia wnętrz postanowiła wesprzeć walkę z pandemią koronawirusa w Polsce. Zarząd firmy podjął decyzję o przekazaniu miliona złotych na zakup sprzętu medycznego i środków zabezpieczenia sanitarnego na walkę z koronawirusem. Decyzja firmy jest podyktowana ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Wszyscy, zarówno nasi Pracownicy, Klienci oraz ich rodziny – stoimy w obliczu nowej, trudnej sytuacji i nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość – przyznaje Grzegorz Przondziono, prezes Zarządu Agata. To dlatego kwota miliona złotych przekazana od firmy zasili środki potrzebne obecnie służbie zdrowia na najważniejszy sprzęt medyczny i środki zabezpieczenia sanitarnego niezbędne w przeciwdziałaniu i leczeniu koronawirusa.
Pomoc w krojeniu materiałów przeznaczonych na maseczki ochronne oraz ich wysyłkę zadeklarowała firma Sits. Jak poinformował producent, 20 marca na swoim profilu w mediach społecznościowych, przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego ZOZ w Brodnicy gogle, przyłbice, maski ochronne, rękawice oraz kombinezony. Pracownicy zebrali kwotę 4.839 złotych, a prezes Zarządu Marek Dobrzeniecki zdecydował, iż drugie tyle dołoży firma Sits. Również 20 marca w firmie rozpoczęto cięcie materiału na maseczki ochronne dla GOPS Bartniczka.
23 marca Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców ogłosiło, że renomowany producent mebli tapicerowanych, podejmie się szycia osobistych masek antybakteryjnych. Chodzi o firmę Noti, która ma swoją siedzibę w Tarnowie Podgórnym. Już 24 marca opublikowana została informacja, że produkcja maseczek ruszyła.
Wsparcie zaoferowała również firma DES, producent sof i kanap, szyjąc maseczki dla personelu medycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus atakuje branżę meblarską
O tym, że, jako polska fabryka, Bejot czuje się społecznie odpowiedzialny, aby podjąć wszelkie działania, które przyczynią się do wsparcia służby zdrowia w walce z koronawirusem, firma poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych. We współpracy z Sanepidem i Szpitalem w Śremie rozpoczęto produkcję maseczek ochronnych, w które wyposażony zostanie Szpital w Śremie a także Szpital w Kościanie. Przy tej okazji nie zabrakło podziękowań skierowanych do lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, dyspozytorów, kierowców, całej obsługi szpitali, farmaceutów i wielu innych, którzy są na ciągłej służbie, odkąd ogłoszono pandemię koronawirusa.
O gotowości wsparcia działań rządowych w walce z koronawirusem poinformował także prezes Zarządu PTAK Warsaw Expo, Tomasz Szypuła: Jesteśmy gotowi, w przypadku nasilającej się pandemii koronawirusa, przekazać do dyspozycji władz w sposób całkowicie niekomercyjny obiekt PTAK Warsaw Expo znajdujący się w Nadarzynie na utworzenie szpitala polowego, tak jak zrobiono to we Włoszech, Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych. Na szpitale polowe dostosowano największe obiekty Expo w Mediolanie, Madrycie i Nowym Jorku. Posiadamy 6 hal o łącznej powierzchni prawie 150 tys. m2, na terenie których zmieści się tysiące łóżek dla osób wymagających hospitalizacji. Wszyscy nasi pracownicy działu technicznego mogą od zaraz włączyć się w przygotowania do adaptacji przestrzeni pod szpital. Tak więc oferujemy polskim władzom nasze obiekty, zaplecze techniczne i częściowe wyposażenie. Propozycja Zarządu PTAK jest całkowicie niekomercyjna i jeśli zaistnieje taka potrzeba ze strony władz, oddamy obiekty do dyspozycji nieodpłatnie.
To zaledwie kilka przykładów, które pokazują, ile w nas Polakach i w polskich przedsiębiorcach z branży meblarskiej, ale też wielu innych branż, jest empatii, społecznej odpowiedzialności i za to wszystkim należą się ogromny szacunek i uznanie.