Newsroom

2 miliony hektarów lasów w Polsce bez FSC

Kolejne Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Polsce rezygnują z FSC.

2 miliony hektarów lasów w Polsce bez FSC

Mimo dialogu między FSC International a Lasami Państwowymi, protestów organizacji zrzeszających firmy z branży meblarskiej i przemysłu drzewnego, kolejne Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Polsce rezygnują z certyfikacji w systemie FSC. To oznacza coraz mniej polskiego drewna z tym certyfikatem.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

FSC przedstawiło status certyfikacji gospodarki leśnej na terenie naszego kraju. Organizacja przypomniała, że certyfikacja Forest Stewardship Council (FSC) jest od ponad 25 lat istotnym elementem zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce.

Do niedawna około dwie trzecie całkowitej powierzchni leśnej w kraju równej 9,2 mln ha było certyfikowane w systemie FSC. Lasy z certyfikatem FSC są zarządzane przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych (RDLP) oraz dwa Leśne Zakłady Doświadczalne podlegające Uniwersytetowi w Poznaniu – informuje FSC.

Sześć RDLP w Polsce bez FSC

Z opublikowanego przez FSC komunikatu wynika, że pomimo dialogu pomiędzy FSC International a Lasami Państwowymi, rozpoczętego w listopadzie 2022 roku, sześć regionalnych dyrekcji, obejmujących łącznie obszar około 2 milionów hektarów, zdecydowało się na zaprzestanie certyfikacji FSC:

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

  • RDLP w Gdańsku (powierzchnia certyfikowana FSC: 303 938 ha) – certyfikat wygasł,
  • RDLP w Toruniu (powierzchnia certyfikowana FSC: 456 447 ha) – certyfikat wygasł,
  • RDLP w Poznaniu (powierzchnia certyfikowana FSC: 419 535 ha) – certyfikat wygasł,
  • RDLP w Warszawie (powierzchnia certyfikowana FSC: 194 960 ha) – certyfikat wygasł w kwietniu,
  • RDLP w Radomiu (powierzchnia certyfikowana FSC: 325 074 ha) – certyfikat wygaśnie 1 maja 2023 r.,
  • RDLP w Pile (powierzchnia certyfikowana FSC: 362 770 ha) – certyfikat wygaśnie 31 maja 2023 r.

Jak przekonuje organizacja, współpraca pomiędzy FSC i polskimi leśnikami umożliwiła wielu rodzimym firmom zwiększenie zasięgu rynkowego poprzez eksport produktów certyfikowanych w systemie FSC do klientów na całym świecie. Aktualnie w Polsce wydanych zostało 2,5 tys. certyfikatów FSC łańcucha dostaw (FSC CoC), co czyni nasz kraj jednym z czołowych rynków na świecie pod tym względem, a polskie firmy należą do światowych liderów produkcji mebli, drzwi, okien, paneli i innych produktów drewnopochodnych.

Na popularność FSC w Polsce i zaufanie do tego systemu certyfikacji wpływ miało silne zaangażowanie różnych podmiotów: Lasów Państwowych, przemysłu drzewnego i papierniczego oraz organizacji pozarządowych. FSC cały czas zależy na dobrej współpracy z Lasami Państwowymi i kontynuowaniu dialogu w celu rozwiązania kwestii podniesionych przez tę instytucję.

Zamierzamy wzmacniać nasze zaangażowanie i obecność w Polsce, aby budować solidne podstawy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej teraz i w dłuższej perspektywie – deklaruje Kim Carstensen, dyrektor generalny FSC International i dodaje – Będziemy nadal promować zrównoważone praktyki w całym kraju, w zgodzie z naszymi wartościami i chroniąc globalną wiarygodność FSC.

FSC dostrzega również znaczące skutki zmniejszenia podaży certyfikowanego surowca w Polsce, szczególnie w połączeniu z istniejącymi już niedoborami, które wynikają z trwającej w Ukrainie wojny. Organizacja poinformowała, że aktywnie współpracuje ze swoimi partnerami i członkami nad strategicznymi rozwiązaniami, które pozwolą wypełnić lukę w dostawach.

Lasy świadomie rezygnują z „najważniejszego certyfikatu”

Listę sześciu Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, które rezygnują z systemu certyfikacji FSC uzupełnią za kilka tygodni RDLP w Radomiu (certyfikat wygaśnie 1 maja) i RDLP w Pile (certyfikat wygaśnie 31 maja).

ZOBACZ TAKŻE: Czy Lasy szkodzą branży meblarskiej?

Cały paradoks polega na tym, że dyrekcje rezygnują, choć mają świadomość rangi certyfikacji w systemie FSC. Jeszcze teraz na stronie internetowej dyrekcji w Radomiu można przeczytać: RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym. W Pile leśnicy są bardziej powściągliwi: RDLP w Pile posiada certyfikaty PEFC oraz FSC Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu (kod licencji FSC-C014307). Certyfikaty stanowią potwierdzenie, że gospodarka w pilskich lasach jest prowadzona zgodnie z międzynarodowymi normami oraz kryteriami i wskaźnikami trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów. Zakładkę „certyfikaty” zdążyła już za to zaktualizować RDLP w Warszawie. Problem rezygnacji z jednego z „najważniejszych certyfikatów” sięga jednak o wiele głębiej i prowadzi do zmian o wiele poważniejszych niż aktualizacje treści komunikatów na stronach internetowych poszczególnych dyrekcji.